szerző:
Zubor Zalán
Tetszett a cikk?

„Online rémhírterjesztéssel és zsarolással” vádolják a Huazong néven ismer kínai bloggert, mert több hivatalnokot is lebuktatott korrupciós ügyekkel, akik közül sokak ellen eljárás indult, többen börtönbe is kerültek. A blogger akár tíz év börtönre is számíthat.

Börtönbe juttatott több korrupt hivatalnokot, most maga is börtönbe kerülhet: a Huazong néven ismert kínai blogger az elmúlt néhány évben több mint száz köztisztviselő korrupciós ügyeit leplezte le, ami úgy tűnik, kényelmetlenné vált az államnak. A blogger ismerősei kedden arról tájékoztatták a hongkongi South China Morning Postot, hogy a 35 éves egykori üzletembert (akinek a valódi nevét sem ők, sem a rendőrség nem hozta nyilvánosságra) őrizet alá helyezte a pekingi rendőrség.

A rendőrség nem adott ki nyilvános közleményt Huazong letartóztatásáról, ismerősei azután kezdtek el gyanakodni, hogy kedd délelőtt számos telefonhívásra nem reagált. Sorságról egykori ellenfele, Oujang Kun üzletember szolgáltatta a bizonyítékot: Kun korábban sikertelenül próbálta bíróság elé idézni a bloggert, aki arról írt, hogy Kun (aki a blogger szerint valójában álnevet használ) meghamisította cége, a World Luxury Association adatait. Az üzletember kedden a South China Morning Postnak elárulta, tanúként idézték be a rendőrségen egy „online rémhírterjesztés és zsarolás” miatt folyó nyomozáshoz.

Még mindig titkolják a kilétét

Huazong kilétéről eddig sikertelenül próbálta kideríteni a kínai sajtó, személyazonosságáról eddig csak morzsákat sikerült megtudni: korábban állítólag gyári munkásként, tanárként, majd kereskedelmi és vállalatvezetőként is dolgozott több cégnél, blogja alapján sokáig foglalkozott luxuscikkekkel. Tavaly Huazong blogján azt írta, (többek között a már említett Oujang Kun embereitől érkező) életveszélyes fenyegetések miatt kénytelen volt elhagyni Kínát.

Huazong blogja 2011-ben vált ismertté, amikor a közhivatalnokok által vásárolt luxus karórákról kezdett írni: a tisztviselőkről készült online fellelhető képeken beazonosította az órák típusát, gyártási adatait, illetve azok értékét. Hamarosan kiderült, az órák több esetben sokkal drágábbak voltak, mint amennyit a viselőik a hivatalos fizetésükből megengedhettek volna, vagyis a tisztviselők valamilyen „alternatív” jövedelemforrással is rendelkeztek.

Korrupt tisztviselőket juttatott börtönbe

Huazong közel száz tisztviselőt leplezett le ilyen módon, akik közül több ellen nyomozás indult, sokan elvesztették az állásukat, sőt, néhányan korrupció miatt letöltendő börtönbüntetést kaptak. Az egyik általa leleplezett tisztviselő, Jang Dacai tizennégy év börtönt kapott, miután Huazong blogja alapján kiderült, többször kenőpénzt fogadott el, és „nagy értékű, ismeretlen forrású pénzösszegekkel rendelkezett.”

Egyelőre nem tudni, pontosan melyik írásaiért tartóztatták le Huazongot, ahogy az sem, hogy az esethez van-e köze Oujang Kunnak. Az elmúlt hónapokban a blogger már az egyszerű megvesztegetéseknél fajsúlyosabb ügyeket is megkísérelt felgöngyölíteni, valamint több szatirikus írást is megjelentetett, amelyben a kínai vagyonos osztály életmódját kritizálta.

Már egy vicc miatt lecsaphat a cenzúra

Nem Huazong az első kínai blogger, akit „problémás” írásai kapcsán letartóztatnak. Augusztus 23-án őrizetbe vették Pekingben őrizetbe vették az egyik legnépszerűbb kínai-amerikai mikrobloggert, az egyébként milliárdos Charles Hszüét, akit klasszikus titkosrendőrségi trükköket idéző vádpontban tartanak bűnösnek, azzal gyanúsítanak, hogy szexuális kapcsolatot létesített egy prostituálttal. Szintén augusztusban tartóztatták le vasárnap Liu Hu újságírót, New Express munkatársát, akit „zavarkeltéssel” vádolnak, amit a rendőrség szerint azzal követett el, hogy „pletykákat talált ki, majd terjesztett.” A riporter korábban szintén korrupciós vádakat fogalmazott meg egyes hivatalnokkal szemben és gondatlansággal vádolt meg egy magas rangú vezetőt. De ennél ártalmatlanabb írások miatt is kerültek már börtönbe internetezők: tavaly novemberben egy Csaj Hsziao-ping nevű Twitter-felhasználót, mert a Kínai Kommunista Párt kongresszusával viccelődött.

Kínában 2011 őszén jogszabályban rögzítették, hogy a „rémhírek terjesztése” öttől tíz napig tartó szabadságvesztéssel, valamint 500 jüanos (mintegy 18,5 ezer forintos) bírsággal büntethető, tömegesen azonban csak idén év elejétől kezdték alkalmazni, azóta több száz embert vettek őrizetbe „álhírek terjesztéséért az interneten”. Eléggé átlátszó módon az ilyen ügyek sértettjei eddig szinte mindig magas pozícióban lévő hivatalnokok voltak, akiknek korrupciós ügyeit vagy szexuális kalandjait feszegették a bloggerek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Szijjártó kínai gigahitelt szerzett az MVM-nek

A Bank of China és az MVM együttműködésének legfontosabb eleme egy 3 plusz 1 plusz 1 éves lejárattal rendelkező általános vállalatfinanszírozási célú, 200 millió eurós hitelszerződés.