szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Svájci szakértők radioaktív polónium nyomait fedezték fel a néhai palesztin vezér, Jasszer Arafat ruháján, de orosz illetékesek cáfolták, hogy Arafat polónium-mérgezés áldozata lett volna - közölte az InfoRádió. A svájciak jelentését egy tekintélyes brit orvosi lap is publikálta.

Jasszer Arafat, a Palesztin Felszabadítási Szervezet néhai vezetője, majd a Palesztin Hatóság feje 2004-ben, 75 éves korában halt meg Franciaországban. Az orvosok nem állapították meg a halál okát és az özvegy kérésének eleget téve nem végeztek boncolást - idézte fel az InfoRádió.

Arafat maradványait tavaly exhumálták és mintákat vettek a holttestből, hogy kiderítsék: megmérgezték-e, mégpedig hasonló módon ahhoz, ahogy Alexander Litvinyenko, Londonba menekült és brit állampolgárságot kapott orosz ellenzékivel végeztek 2006-ban. Arafat mintáit egymástól függetlenül egy francia, egy svájci és egy orosz csoport is vizsgálta.

A tekintélyes Lancet orvosi szaklapban egy lausenne-i kutatóközpont 75 mintán alapuló vizsgálati eredményeit publikálták. 38 minta Arafat ruháiból, fogkeféjéből és sapkájából származott és ezeket összehasonlították a palesztin vezér hosszú ideje nem használt és padláson tartott ruháinak mintáival.

Az újabban használt ruházat több polónium 210-es izotópot tartalmazott, mint a másik mintacsoport. Számítógépes modellek arra utalnak, hogy Arafat 2004-ben halálos dózist kaphatott. A kutatók ugyanakkor elismerték, hogy a palesztin vezetőnek nem hullott ki a haja és csontvelője sem károsodott - ami pedig tipikus velejárója a sugárfertőzésnek.

Sajnos nem hajtottak végre halottkémi vizsgálatot, pedig az sokat segíthetett volna a halál pontos okának megállapításában - jegyzik meg a svájci jelentés szerzői. A svájci egyetem szerint mindössze a 2012-es anyag "tudományos változatát" adták ki, és nem állítják egyértelműen, hogy Jasszer Arafatot polóniummal megölték volna.

Közben a mintákat szintén vizsgáló orosz orvostani szakértői ügynökség vezetője azt mondta, hogy nem találták radioaktív polónium nyomait. Egy kormányügynökség viszont később tagadta, hogy hivatalos közleményt adtak volna ki. A palesztinok azt gyanítják, hogy Arafatot az őt terroristának tartó izraeliek mérgezhették meg, de a vizsgálati eredmények nem igazolták egyértelműen a mérgezés tényét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!