Elítélték az afgán lázadót kivégző brit katonát

Gyilkosságban mondta ki bűnösnek pénteken az eljáró hadbíróság a brit királyi tengerészgyalogság egy katonáját, aki a vád szerint két éve kivégzésszerűen megölt egy sebesült afgán lázadót.

  • MTI MTI
Elítélték az afgán lázadót kivégző brit katonát

A meg nem nevezett - az eljárás során is csak Marine A néven említett - tengerészgyalogos a vádirat szerint két társával 2011 szeptemberében a dél-afganisztáni Hilmend tartományban járőrözött, amikor tűzharc után foglyul ejtettek egy azóta is ismeretlen afgán fegyverest. Az összecsapásban megsebesült, már lefegyverzett foglyot Marine A 9 milliméteres pisztolyával agyonlőtte.

Az incidenst végig rögzítette a járőr egyik tagjának személyi kamerája. A hadbíróságon lejátszott felvételen hallatszott, amint a gyilkosságot elkövető, őrmesteri rangú brit katona kijelentette: maga is tudja, hogy megsértette a hadifoglyokkal szembeni bánásmódot előíró genfi konvenciót, ám az afgán fegyveres is ugyanezt tette volna velük fordított esetben. A katonai ügyész a hadbírósági eljárás során "kivégzésnek" minősítette az afgán fogoly megölését. 

Marine A korábban azzal védekezett, hogy halottnak hitte az afgánt, és abban a meggyőződésben nyitott tüzet rá, hogy egy holttestbe lő bele, ezt azonban az incidensről rögzített felvétel egyértelműen megcáfolta. A brit katonai törvények ilyen esetben kötelezően életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabását írják elő. Ítélethirdetés decemberben várható; a bíró akkor határozza meg, hogy az elítélt tengerészgyalogos mennyi idő után helyezhető feltételesen szabadlábra.

A járőr másik két tagját felmentették, ők folytathatják katonai szolgálatukat. A brit hadsereg afganisztáni szerepvállalásának kezdete óta most először mondtak ki bűnösnek gyilkosságban brit katonát.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?