szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Legalább 160-an haltak meg az utóbbi napok harcaiban. Az ellenzéki erők - a legfontosabb főváros környéki támaszpontjuknak tekintett Gúta megtartása érdekében - megpróbálták megtörni a kormányerők ostromát.

Legkevesebb százhatvan ember vesztette életét az ellenzéki erők és a Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz hű hadsereg közötti harcokban az utóbbi két nap folyamán a Damaszkusz keleti peremén fekvő Gúta térségében - jelentette vasárnap egy, az ellenzékhez közel álló civilszervezet.

Az ellenzéki erők - a legfontosabb főváros környéki támaszpontjuknak tekintett Gúta megtartása érdekében - megpróbálták megtörni a kormányerők ostromát, miután a hadseregnek szerdán sikerült visszafoglalnia a felkelőktől Hedzseirát, a főváros egyik déli peremvárosát - közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű, londoni székhelyű civilszervezet.

A környező negyedekben a hadsereg hónapok óta nyomul előre, hogy megszerezze az ellenőrzést a lázadók kezén lévő területek felett.

Az összecsapás pénteken tört ki a szembenálló felek között, miután különböző lázadó és dzsihádista csoportok több mint öt különböző helyszínen ütöttek rajta a fegyveres erők állásain az övezetben.

Az eddigi információk szerint összesen ötvenöt lázadó vesztette életét, köztük hét zászlóaljparancsnok, valamint az al-Kaida nemzetközi terrorhálózathoz kapcsolódó Iraki és Levante-i Iszlám Állam (ILIÁ) és a szélsőséges szunnita an-Núszra Front negyvenegy, többségében külföldi állampolgárságú tagja.

Az összecsapásoknak a másik oldalon is számos áldozata volt. A hadsereg harminchat, az országban harcoló iraki síita fegyveresek húsz, valamint a szíriai rezsimhez lojális félkatonai alakulat, a Nemzeti Védelmi Erők nyolc tagja halt meg a harcokban, amelyekben a libanoni síita Hezbollah mozgalom katonái is részt vettek.

A szíriai állami televízió nem számolt be a harcokról.

Az augusztus 21-én elkövetett, több száz halálos áldozatot követelő mérgesgáz-támadás is Gúta térségében történt. Az övezet gyakori célpontja a kormányerők légicsapásainak, s a helyzetet jól ismerő források szerint a humanitárius helyzet katasztrofális a térségben, mivel a hadsereg hónapok óta nem engedi be az élelmiszer-, ivóvíz- és gyógyszer-szállítmányokat.

A 2011. március 15-én békés tüntetésekkel kezdődött, majd a véres megtorlás hatására polgárháborúba torkollott lázadás halálos áldozatainak száma már meghaladta a 120 ezret.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!