szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Izrael és az Európai Unió egyezségre jutott annak a brüsszeli előírásnak az ügyében, amely szerint a zsidó állam nem továbbíthatja az uniós támogatásokat a megszállt palesztin területeken tevékenykedő intézményeinek – közölték kedden izraeli tisztségviselők.

A kompromisszum lehetővé teszi, hogy Izrael részt vegyen az EU tudományos-kutatási együttműködést támogató, Horizon 2020 elnevezésű programjában.

Az unió idén júliusban kikötötte, hogy 2014-től minden Izraellel kötött megállapodásába be kell venni egy záradékot, amely szerint a megállapodás hatálya nem terjed ki az 1967-ben megszállt területekre.

Az irányelvvel Brüsszel jelezni akarta, egyre inkább aggasztja, hogy Izrael folyamatosan bővíti a zsidó telepeket azokon a területeken, amelyeket a palesztinok majdani önálló államuk részének tartanak.

Cipi Livni igazságügy-miniszternek és Catherine Ashtonnak, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének tárgyalásain a felek "megállapodásra jutottak minden, még függőben lévő kérdésről a Horizon 2020 programban való izraeli részvétel ügyében" – hangsúlyozta kedd éjjeli közleményében Livni szóvivője.

"A megállapodás megnyitja az utat Izrael részvétele előtt mindazon programokban, amelyeket az Európai Unió 2014. január 1-je után indít" – áll a jeruzsálemi közleményben, amelyet a két politikus maratoni telefonos tárgyalásait követően tettek közzé.

A kompromisszum "teljességgel tiszteletben tartja az EU jogi és pénzügyi követelményeit, tiszteletben tartva ugyanakkor Izrael politikai érzékenységeit és elvi álláspontját" – fűzte hozzá a szóvivő.

Az izraeli kormány két hete azt javasolta Brüsszelnek, hogy egy záradékkal egészítsék ki az egyezményt, hangsúlyozva, hogy az nem jelenti a palesztin-izraeli tárgyalások tárgyát képező leendő határok előzetes meghúzását.

A hétéves, 80 milliárd eurós (mintegy 24 ezer milliárd forint) költségvetésű Horizon 2020 program az EU új munkahelyek teremtését célzó, kiemelt tudományos és kutatási együttműködése, amelyben jelentős szerepet vállaltak az izraeli tudósok.

Az izraeli tudományos intézmények vezetői az utóbbi hónapokban nyomást gyakoroltak a kormányra az EU-s együttműködés biztosítása érdekében, mert az kulcsfontosságú a helyi kutatások anyagi alapjainak megteremtéséhez.

Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter ellenezte, hogy országa "kapituláljon" az Európai Unió irányelvei előtt. "Ha Izrael elfogadja ezeket a feltételeket, később (súlyos) problémákkal fog szembesülni" - jelentette ki Liberman a kérdésről hétfő éjjel tartott rendkívüli kormányülésen.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök mindazonáltal arra utasította miniszterét, hogy kössön kompromisszumot, amely biztosítja Izrael részvételét a Horizon 2020 programban.

Izrael egyetemei és csúcstechnológiai vállalatai a híradások szerint mintegy 300 millió euróhoz (90 milliárd forint) juthatnak a 2020-ig tartó uniós tudományos-kutatási programból, s részvételüket a zsidó állam is több száz millió euróval támogatná.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!