Kijev: egymillió tüntető nézhet szembe a rohamrendőrökkel
A rohamrendőrök megkezdték szerda reggel a kijevi városháza ostromát, ide költöztek be napokkal korábban a tüntetők. Bár a rendőrök megpróbálták kiszorítani a tüntetőket a Függetlenség teréről, azok ellenálltak, az ellenzéki pártok egymillió embert várnak a térre. Janukovics elnök tárgyalásra párbeszédet kezdeményezett az ellenzékkel és a tüntetőkkel.
A Berkut nevű rohamrendőri alakulat reggel könnygázt is bevetett, hogy kifüstölje az épületből a tüntetőket, akik viszont a városháza első emeletéről hideg vizet locsoltak rájuk. A belügyi alakulatok tagjai egyelőre nem hatoltak be az épületbe, az erősítésükre érkezett, rohamrendőrökkel teli autóbuszokat a tüntetők sűrű sorfalakba állva tartóztatták fel.
A városháza épületében délelőttre stabilizálódott a helyzet, a bent tartózkodók az ellenzéki Haza (Batykivscsina) és a nacionalista Szabadság (Szvoboda) párt zászlóit lengetik az ablakokban. Késő délelőtt arról érkezett hír, hogy egyelőre leálltak a rohamrendőrök, miután nem tudtak behatolni a városházára.
A városháza főbejáratától az első szinten lévő aulához vezető lépcsőt folyékony szappannal öntötték le, hogy nehezítsék a rohamrendőrök mozgását, ha esetleg betörnének az épületbe.
Szerda hajnalban a rohamrendőrség behatolt a Függetlenség terére, az ukrajnai tüntetések egyik fő helyszínére, és visszafoglalta a tér egy részét, közben az ellenálló tüntetők közül több is megsérült. Az ellenzéki pártok azonban arra szólították fel híveiket, hogy jöjjenek a térre, egymillió embert várnak, hogy farkasszemet nézzenek a rendőrökkel.
A Függetlenség terén már délelőtt mintegy 25 ezer ember gyűlt össze. Helyszíni beszámolók szerint a taxisok ingyen szállítják a tiltakozókat a főváros központjába. A főtérhez közeli metróállomásokat lezárták a városi hatóságok. A demonstrálók másik központja a városháza, amelynek alsó szintjén az elmúlt napokban melegedőt, ételosztót és elsősegélynyújtó pontokat rendeztek be. Nézze élőben a hvg.hu-val, mi történik éppen a Függetlenség terén!
A kijevi egyetem dékánja közölte, hogy szerdától minden vizsgát elhalasztanak, és minden diákot várnak a tüntetéseken, ahova délután közösen vonulnak majd át az egyetemtől. A Facebookon a tüntetők egy olyan esetről is beszámoltak, hogy egy metróvezető bemondta az utasoknak, hogy mi történik a városban, és arra kérte őket, hogy aki tud, az csatlakozzon a tüntetőkhöz. Az ukrán görög katolikus egyház szintén felszólalt a tüntetők érdekében és közölték, támogatják a békésen demonstrálókat és felháborítónak tartják az erőszak alkalmazását a tüntetőkkel szemben.
Szerda délután bombariadó volt a kijevi reptereken és a központi pályaudvaron egy ismeretlen személy telefonhívása nyomán. Körülbelül a helyszíneket kiürítették, mintegy 1 200 embert kellett evakuálni. A Kyiv Post szerint azonban ennek ellenére nyugodt a hangulat, és valószínűleg a felfokozott közhangulat miatti téves riasztásokról van szó.
A tüntetések nem csak Kijevet érintik: Ungváron a Függetlenség téri rendőri akció ellen tiltakozásul a kormányzó párt zászlóit és más jelvényeit égették.
Péntekre készülnek a tüntetők
Jurij Lucsenko volt belügyminiszter azt mondta, az igazi európai integráció a tüntetők között zajlik, és Ukrajna köztük válik igazán nemzetté. A politikus és mindenkit arra kért, hogy menjen a Függetlenség terére, és azt mondta, a következő nagy gyűlés pénteken, 13-án lesz.
Vitalij Klicsko ukrán ellenzéki vezető az éjszakai-hajnali események után közölte, nem lehet kompromisszumot kötni Viktor Janukovics államfővel az után, hogy a hatóságok újra kísérletet tettek a tüntetők feloszlatására Kijev központi terén. Az Ütés (Udar) párt elnöke úgy fogalmazott, hogy Janukovics "lezárta az utat bármilyen kompromisszum előtt, amelyre egyes politikusok és társadalmi vezetők szólítottak fel".
"Kompromisszumokról nem lehet szó. Ma az első számú kérdés egyértelműen Janukovics távozása" – szögezte le Klicsko. Mint kifejtette: az éjszakai események után furcsa lenne szakértői kormányról vagy alkotmánymódosításról tárgyalni a hatalommal, mert mindez manipulációnak és a Janukovics hatalmának megőrzését szolgáló játszadozásnak tűnne.
Az elnök kerekasztalt kezdeményez
Az ukrán belügyminiszter Vitalij Zaharcsenko közleményt adott ki, amelyben azt írta, mindenkit szeretne megnyugtatni, hogy nem akarják feloszlatni a tüntetőket, és senki nem akarja megsérti a békés tüntetéshez való jogukat, de nem hagyhatják figyelmen kívül a belvárosban lakók jogait és érdekeit. A miniszter azt írta, Kijevben napok óta katasztrofális a közlekedés, mert a tüntetők által emelt barikádok blokkolják a főbb útvonalakat, a fákat súlyosan megrongálták, ezért a rendőrséghez a lakóktól számos panasz érkezett.
A politikus a közlekedés biztosításával indokolta azt, hogy a rendőrség éjszaka megpróbálta felszámolni az útakadályokat, egyúttal emlékeztette "azokat az állampolgárokat, akik megsértik mások jogait", hogy tartsák tiszteletben a törvényt.
Viktor Janukovics elnök közölte, az egyeztetést látja az egyetlen járható útnak, és hangsúlyozta, hogy minden pártnak a törvények és az alkotmány szerint kell eljárnia. Ennek kapcsán minden politikai erő, egyház és a nyilvánosság minden tagját párbeszédre szólította fel, kerekasztalhoz hívva őket. Janukovics hozzátette, felszólítja az ellenzéket arra, hogy ne adjon ultimátumokat.
Az ukrán főváros központjában található téren november vége óta szinte folyamatosan tüntetnek Ukrajna európai integrációs folyamatának folytatását követelve. A tiltakozások egy másik helyszínéről, a kijevi kormányzati negyed utcáiból a rohamrendőrök már korábban, kedd reggel teljesen kiszorították a tüntetőket.
"Az ukrán népnek tudnia kell, hogy az Egyesült Államok velük van"
A héten éppen az ukrán fővárosban tartózkodik a kormányoldal és az ellenzék között közvetíteni próbáló európai uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő, Catherine Ashton, valamint az amerikai külügyminisztérium egyik államtitkár-helyettese, Victoria Nuland. Ashton kedden meglátogatta a tüntetőket a Függetlenség terén, ahol nagy ovációval fogadták, Victoria Nuland pedig szerdán reggel kenyeret és kekszet osztott a tüntetőknek és a rohamrendőröknek is a téren.
Catherine Ashton szerdán egy közleményt is kiadott a tüntetőknek címezve, melyben azt írta: "még Kijevben vagyok. Tegnap este ott voltam köztetek és teljesen lenyűgözött az országuk európai jövőjéért tüntető ukránok elkötelezettsége." Ashton emellett kitért arra is, hogy néhány órával később szomorúan látta, hogy a rendőrség erőszakosan próbálta eltávolítani a békés tüntetőket a belvárosból, ráadásul az éj leple alatt. Az EU főképviselője felhívta a figyelmet, hogy a párbeszéd és az érvelés mindig jobb megoldás, mint az erő bevetése.
Ashton szerdán délután is tárgyalóasztalhoz ült Viktor Janukovics elnökkel, a tárgyalások után pedig azt mondta, szerinte 24 órán belül az elnök tenni fog valamit a helyzet rendezésére, és az EU főképviselője úgy látta, az elnök elkötelezett az unió és Ukrajna közötti kapcsolatok szorosabbá tételéért.
Victoria Nuland, az amerikai külügyminisztérium európai ügyekben illetékes államtitkár-helyettese azt mondta, még van esély az ukrajnai belpolitikai válság békés rendezésére, és Ukrajnának még van lehetősége visszatérni "az európai útra", ehhez azonban Kijevnek fel kell újítania a párbeszédet "Európával és a Nemzetközi Valutaalappal" - fűzte hozzá. Az amerikai diplomata azt mondta, "nyomatékosan értésére adta" Janukovics elnöknek, hogy a kijevi belvárosban tüntetőkkel szembeni éjjeli rendőri fellépés "elfogadhatatlan egy modern európai társadalomban és államban".
"Az ukrán népnek tudnia kell, hogy az Egyesült Államok velük van" - hangoztatta Nuland. Az ukrán elnökkel folytatott kétórás megbeszélését "nehéznek, de realisztikusnak" nevezte. Szavai szerint a találkozó után az a benyomása, és reméli, hogy Janukovics "tudja, mit kell tennie".
Kiakadt a Nyugat
Az Egyesült Államok, az Európai Unió, illetve számos uniós tagország hevesen tiltakozott azért, mert az ukrán hatóságok erőszakosan léptek fel Kijevben a békés tüntetőkkel szemben. John Kerry amerikai külügyminiszter kedd este kijelentette: Washington viszolyog attól, hogy az ukrán hatóságok rohamrendőrökkel, földgyalukkal és gumibotozással válaszoltak a békés tüntetők fellépésére. "A demokráciában nem jó, és nem elfogadható egy ilyen válasz" – hangoztatta.
Az Európai Unió szerdán azt követelte az ukrán vezetéstől, hogy ne folyamodjon erőszakhoz saját állampolgárai ellen. Az EU a Facebook közösségi oldalra tette fel nyilatkozatát, az Európai Parlament szerdán délután 4-kor fogja tárgyalni az ukrán kérdést.
Guido Westerwelle német külügyminiszter határozottan arra szólította fel Ukrajnát, hogy tartózkodjon az erőszak minden formájától. Hangsúlyozta, ahelyett, hogy megtiltanák a tüntetéseket és kiürítenék a Függetlenség terét, valós politikai párbeszédet kell kezdeni, és nemcsak ígérni kell azt. Egy demokráciában nem lehet egyszerűen csak megtiltani a békés tüntetéseket – mondta. Ezek a megmozdulások az emberek azon eleven törekvésének a kifejeződései, hogy európai Ukrajnát hozzanak létre.
A soros EU-elnök Litvánia külügyminisztere közölte, az éjszakai események azt mutatják, az ukrán hatóságok az európai úttal szemben döntöttek, az éjjel pedig Ukrajna sokat vesztett hitelességéből. "A békés tüntetőkkel szembeni rendőrségi intézkedések nem csak az [európai] értékekkel szembeni tiszteletlenséget mutatják, de az európai jövőről világos elképzeléssel rendelkező civil társadalom és az ellenzék képviselőivel folytatott érdemi párbeszédre törekvés hiányát is" – közölte Linas Linkevicius, aki felszólította az ukrán hatóságokat, hogy hagyjanak fel az erőszakos cselekményekkel és a provokációval.
Németh Zsolt, a magyar külügyminisztérium államtitkára kifejtette, a magyar álláspont egyik leglényegesebb eleme az állami erőszak alkalmazásának elutasítása, és remélhetőleg az ukrán demokrácia képes is lesz ellenállni a demokratikus törekvések erőszakos eltiprásának. Emellett hangsúlyozta, hogy Ukrajna jövője Európában van.
Mikola Azarov ukrán kormányfő eközben bejelentette, hogy Ukrajna szeretne megállapodni az EU-val a társulási szerződésről, de 20 milliárd eurós (körülbelül 6 ezer milliárd forintos) uniós segéllyel szeretné biztosítani az ezzel járó "gazdasági veszteségek" minimalizálását.