szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egyiptomi-iráni viszony romlásának újabb jeleként bekérették hétfőn az iráni diplomáciai ügyvivőt az egyiptomi külügyminisztériumba, az iráni vezetőség Egyiptommal kapcsolatos kijelentései miatt.

Marzíje Afham iráni külügyi szóvivő szombaton aggodalmát fejezte ki az "egyiptomi helyzet romlása miatt", és bírálta az egyiptomi biztonsági erőket azért, ahogyan a Muzulmán Testvériség támogatóival szemben fellépett egy pénteki tüntetésen. Az összecsapás következtében legalább 17 ember meghalt. Afham az erőszak helyett nemzeti párbeszédre szólította fel az egyiptomi vezetőséget.

Badr Abdelatti egyiptomi külügyi szóvivő visszautasította az iráni megjegyzéseket, és azokat az ország belpolitikájába való beavatkozásnak nyilvánította. A Komeini ajatollah vezetése alatt 1979-ben megalakult Iráni Iszlám Köztársaság és Egyiptom között az "arab tavasz" 2011-es kezdetéig ellenséges volt a viszony.

Az egyiptomi forradalom után Irán a Muzulmán Testvériség által dominált kormány támogatója volt, amelyet a hadsereg 2013. július 3-án döntött meg. Mohamed Murszi elnök egyéves kormányzása alatt Mahmúd Ahmadinezsád három évtizede az első iráni elnökként szimbolikus látogatást tett Kairóban, és a két állam közötti stratégiai kapcsolatok kiépítésére szólította fel a feleket. 

A legújabb fejlemények jól jelzik, hogy a hadsereg hatalomátvétele óta fokozatosan romlik a viszony Irán és Egyiptom között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!