szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem lehet helye Bassár el-Aszad elnöknek a szíriai átmeneti kormányban - jelentette ki John Kerry amerikai külügyminiszter szerdán a svájci Montreux-ben, a szíriai válságról rendezett békekonferencián. A szíriai külügyminiszter szerint erről csak az ország népe dönthet.

Az amerikai diplomácia vezetője úgy vélekedett, hogy Aszad elvesztette legitimitását az ország vezetéséhez. "Csak egy lehetőséget látunk, egy átmeneti kormány létrehozását tárgyalások útján, közös egyetértéssel" - mondta Kerry. "Ez azt jelenti, hogy Bassár el-Aszad nem lehet tagja ennek az átmeneti kormánynak. Nem lehet, hogy az, aki ilyen erőszakot alkalmazott saját népével szemben, visszanyerje legitimitását a kormányzáshoz" - jelentette ki.

A szíriai béke legnagyobb akadálya Kerry szerint az, hogy "egy ember és egy család kapaszkodik a hatalomba". Az amerikai diplomácia vezetője emellett azt vetette a damaszkuszi rezsim szemére, hogy "a világ minden részéről érkező terroristák" gyülekezőhelyévé tette Szíriát. A svájci értekezlet az első alkalom, hogy a szíriai kormány és ellenzéki szervezetek képviselői találkoznak egymással, és megpróbálnak kiutat találni a három éve tartó, már 130 ezernél több halálos áldozatot követelő polgárháborúból.

A Kerry után felszólaló Szergej Lavrov orosz külügyminiszter úgy vélekedett, hogy "sem egyszerű, sem rövid" tárgyalásokra nem lehet számítani, de a konferencia "történelmi lehetőséget" jelent.

Valíd Moallem szíriai külügyminiszter közvetlenül Kerryhez intézve szavait azt hangoztatta, hogy csak a szíriai népnek van joga Aszad politikai jövőjéről dönteni. Felszólította a külföldi országokat, hogy ne szállítsanak fegyvert a felkelőknek, és vessenek véget a Damaszkusszal szemben hozott szankcióiknak.

Moallem a megszabott felszólalási időt túllépve beszélt, és az ülést elnöklő Ban Ki Mun ENSZ-főtikár felszólítása ellenére sem akarta átadni a szót a következő szónoknak. "Ön New Yorkban él, én pedig Szíriában" - felelte a világszervezet vezetőjének. Arra is figyelmeztetett, hogy a konfliktus átterjedhet a Szíriával szomszédos országokra. Damaszkusz mindent meg fog tenni, hogy megvédje magát, és ehhez a célhoz azt az utat fogja választani, amelyet a legmegfelelőbbnek tart - jegyezte meg.

Csak egy átmeneti kormány megalakításáról hajlandó tárgyalni a szíriai ellenzék, a tárgyalásoknak nem lehet témája Aszad hatalmon maradása - jelentette ki Ahmad el-Dzsarba, a több ellenzéki csoportot összefogó Szíriai Nemzeti Koalíció vezetője. Felszólította a kormányt, hogy azonnal írja alá az előző genfi konferencia záródokumentumát egy átmeneti kormány megalakításáról, és ruházza át az elnök hatásköreit arra a testületre.

Az ellenzéki vezető a második világháború alatt elkövetett nemzetiszocialista bűntettekhez hasonlította azokat a kínzásokat, amelyekről néhány nappal korábban kerültek nyilvánosságra fotók, és amelyeket a szíriai kormányerőknek tulajdonítanak. Dzsarba szerint Aszad háborús bűncselekmények miatt tehető felelőssé.

A tanácskozást megnyitó Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár "a remény napjának" nevezte a konferencia napját, és felhívta a szíriai tárgyalóküldöttségek figyelmét, hogy az értekezlet "hatalmas lehetőséget" jelent. Megfigyelők szerint azonban nagyon nehéz megjósolni, lesz-e előrelépés a tárgyalásokon, mert a két jelentősebb szíriai politikai erő egymást kizáró célokat tűzött ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!