Barroso elmondta, hogy 2014 második fele különleges, átmeneti időszak lesz, amikor az európai választások után feláll az új Európai Parlament, amely megválasztja az Európai Bizottság új elnökét, és a brüsszeli testület megújul. A bizottság jelenlegi vezetője arra az álláspontra helyezkedett, hogy az átmenetnek zökkenőmentesnek kell lennie.
Enrico Letta úgy vélekedett, hogy az európai választások nagy kihívást jelentenek, és meg kell mutatni a választópolgároknak, hogy Európa nem a probléma, hanem a megoldás.
Olaszország gazdasági helyzetéről szólva Barroso nem mulasztotta el megemlíteni, hogy az olasz államadósság továbbra is magas, ami sebezhetővé teszi az olasz gazdaságot. A portugál bizottsági elnök mindazonáltal úgy vélekedett, hogy 2014 fordulópontot jelenthet mind az Európai Unió, mind Olaszország számára. Barroso megjegyezte, hogy a pénzügyi konszolidáció és a strukturális reformok kezdik meghozni a várt pozitív eredményeket. Külön méltatta José Manuel Barroso, hogy Olaszország kikerült a túlzottdeficit-eljárásból, amit nagy teljesítménynek nevezett, mondván: ez javítja az Olaszország iránti bizalmat, és több milliárd eurós megtakarítást jelent az olasz adófizetőknek.
Mi magunk is tudjuk, hogy jó irányba haladunk - jelentette ki Enrico Letta, aki a fiatalok munkanélküliségét nevezte meg az elsőszámú, legégetőbb problémaként, amelyet az Európai Uniónak orvosolnia kell. Az olasz miniszterelnök kijelentette: több évnyi recesszió után bízik abban, hogy az olasz gazdaság idén egy, 2015-ben pedig két százalékos növekedést tud majd produkálni.