szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A mostani 7 százalékról 5-re csökkentette a pártok parlamentbe kerüléséhez szükséges szavazati arányt az orosz törvényhozás alsóháza, amely pénteken elfogadta a választási törvény módosítását.

Az orosz duma harmadik, végső olvasásban szavazta meg a jogszabályt, amely visszaállítja az úgynevezett vegyes választási rendszert is.

2016-ban, a következő parlamenti választásokon már nem csak pártlistákra, de egyéni jelöltekre is voksolhatnak majd az állampolgárok.

A 450 fős alsóház 225 helyéért küzdhetnek majd az egyéni jelöltek, és a fennmaradó 225 mandátumot szerezhetik meg a pártlistákon indulók. Az egyéni képviselői helyekért önjelöltek és pártok képviselői is versenghetnek. A választási körzeteket jövő szeptember elejére ki kell alakítania az orosz Központi Választási Bizottságnak.

A választási törvény módosítása szerint azoknak az oroszországi pártoknak, amelyek új politikai erőként indulnak a parlamenti választásokon, legalább 200 ezer támogatói aláírást kell majd összegyűjteniük. Azok a pártok pedig, amelyek az előző szövetségi szintű parlamenti választásokon a szavazatok legalább 3 százalékát elnyerték, vagy a képviselőik legalább egy regionális törvényhozásban helyet foglalnak, nincs szükségük támogatói aláírásokra.

A jelenlegi állapotokat figyelembe véve szakértők úgy látják, hogy 12 oroszországi pártnak nem kell aláírásokat gyűjtenie. A parlamentben helyet foglaló négy párt mellett az ellenzéki Jabloko, és az RPR-Parnasz párt, valamint a Mihail Prohorov orosz milliárdos és nővére vezette orosz Polgári Platform is ilyen.  

A törvénymódosítás nem érintette azt a szabályozást, amely szerint Oroszországban a parlamenti választásokon nem indulhatnak pártblokkok. Lehetővé teszik ugyanakkor, hogy a pártlistákon olyanok is szerepelhessenek, akik nem tartoznak pártokhoz. Számuk nem haladhatja meg a listára felvettek felét. A pártlistákon legfeljebb 400 és legalább 200 személynek kell szerepelnie.

Oroszországban még 2011 decemberében, Dmitrij Medvegyev államfői tevékenysége idején született egy reformcsomag, amely azt célozta, hogy egyszerűsítsék a politikai pártok nyilvántartásba vételét. Csak regisztrált pártok indulhatnak ugyanis a választásokon. Ennek ellenére továbbra is akadályokba ütközik a pártok nyilvántartásba vétele.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!