szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Alapvetően Julija Timosenko oligarcha, volt kormányfő pártjának emberei uralják a Viktor Janukovics elnök megbuktatása után létrejött átmeneti kormányt, és a többi hatalmi intézményt, de a szélsőjobboldali Szvoboda, és még náluk is szélsőségesebb nézeteket valló politikusok is nagyon fontos posztokhoz jutottak.

Absztinens baptista lelkésztől kezdve a hamisítatlan nyugati stílusú technokratán át, a nácikollaboránst éltető, Magyar Gárda-szerű mozgalmakat irányító szélsőjobbosokig terjed az új ukrán hatalom résztvevőinek politikai spektruma. A Kiyv Post kommentárjában „nem is annyira forradalminak” minősítette gunyorosan az új kormányt, melynek tagjai között nyugat-ukrajnai túlsúly érezhető, és több olyan, a Majdanon folyó tüntetésekben kulcsszerepet vállaló tisztviselő is van, akivel aligha állna szóba szívesen demokrata politikus. Körképünk az átmeneti ukrán vezetésről.

Olekszandr Turcsinov – ügyvezető elnök

Turcsinov komszomol-titkárként kezdte szülővárosában, Dnipropetrovszkban. Thriller-regénye alapján készült filmet 2008-ban a legjobb külföldi film nominációban az Oscar-díjra jelölték.. A gyilkossági ügyben (Georgij Gongadze újságíró halála miatt) megvádolt, Janukovicshoz hasonlóan korrupt és autoriter Leonyid Kucsma volt ukrán elnök mellett kezdte a politikát Ukrajna jelenlegi ügyvezető államfője, akire nem csak emiatt tekintenek gyanakvással. Turcsinov ugyanis baptista lelkész, ami igencsak szokatlan az ortodoxdominanciájú országban, a világi gondolkodású ukránok idegeit pedig az borzolhatta, hogy az Európai Baptista Szövetség kinevezése hírére nyilatkozatot adott ki, melyben az áll, hogy a történtek „a kereszténység győzelmét” jelentik az ország számára, és a rendszer mellett az ukránoknak maguknak is meg kell változniuk – keresztényekké kellene lenniük. Turcsinov Julija Timosenkóval együtt társalapítója volt a Haza Pártnak, majd Timosenko helyetteseként dolgozott, amikor a „gázkirálynő” Ukrajna kormányfője lett. Timosenko börtönbe vonulása óta a párt ügyeit vitte. Absztinens, soha nem dohányzott – ez sem túl gyakori arrafelé.

Arszenij Jacenyuk – ügyvezető kormányfő

Az egyik legfelkészültebb, Nyugaton legelfogadottabb politikus, hazai támogatottsága azonban nem széles körű (a 2010-es elnökválasztáson 7 százalékot kapott), bár aktív részvétele a tüntetésekben emelte népszerűségét. Volt már külügyminiszter, és a nemzeti bank vezetője is. Van egy saját alapítványa Nyitott Ukrajna néven, mely ösztöndíjakkal, programokkal igyekszik az ország nyugati közeledését elősegíteni. A nyugat-ukrajnai, a Prut mentén fekvő Csernyivciből származik.

Arszen Avakov – belügyminiszter

Örmény származású, milliárdos oligarcha, szintén Timosenko pártjából jön, korábban Harkov kormányzója is volt, illetve tagja az euró bevezetéséért alakult üzletemberi társaságnak. Legfőbb dolga minden bizonnyal a Majdanon meggyilkolt tüntetők ügyének kivizsgálása lesz, de a legnehezebb feladatnak valószínűleg az bizonyul majd, hogy az elmúlt hetekben innen-onnan előkerült fegyveres milíciákat lefegyverezze, vagy legalább kordában tartsa. Az elmúlt napokban azzal vetette magát észre több alkalommal is, hogy még a hivatalos közlemények megjelenése előtt posztolt Facebook profilján információkat Viktor Janukovics felkutatásáról. Avakov társelnöke a Csillaghíd nevű nemzetközi science fiction társaságnak is.

A Pravij Szektor vezetőjének a Szvoboda is "túl liberális"
AFP / Sergei Supinsky

Andrej Parubij – a Nemzetbiztonsági Tanács vezetője

A nyíltan neonáci Ukrán Nemzetiszocialista párt egyik társalapítója, a tüntetések egyik főszereplője, aki „önvédelmi egységek” felállításával vetette észre magát. Most a fegyveres erők vezetője. Pártjával rendszeresen szervez „hagyományőrző táboroknak” nevezett kiképzéseket a szélsőjobbal szimpatizálóknak. Az általa vezetett "Trizub" szervezetből nőtt ki a "Pravij Szektor".

Dmytro Jaros – a Nemzetbiztonsági Tanács helyettes vezetője

Parubij helyettese, a szintén szélsőjobboldali, neonáci vonásokat mutató, főleg futballhuligánokból álló Pravij Szektor vezetője. Ő még a szélsőjobbos, antiszemita Szvoboda Pártra is azt mondta, hogy neki „túl liberálisak”, a Majdanon történteket „nemzeti forradalomnak” tekinti, nagy híve az „ukrán nép életteréről” szóló elméleteknek. A Kommunista Pártot, és Viktor Janukovics Régiók Pártját betiltaná. Jaros alapítója a Sztyepan Bandera Társaságnak, mely nyíltan dicsőíti a német megszállás alatt a nácikkal kollaboráló, 60 ezer zsidót és lengyelt meggyilkoló ukrán alakulatot irányító tábornokot. Jaros azt is elmondta, a Pravij Szektor tagjai is rendszeres kiképzésben részesültek korábban.

Oleh Mahnyitszkij – legfőbb ügyész

A szélsőjobbos Szvoboda tagja, korábban nem játszott korábban aktív politikai szerepet. A nyugat-ukrajnai Lvivből származik, mielőtt parlamenti képviselő lett, a helyi ügyészségen dolgozott.

Andrij Parubij a tüntetések egyik főszereplője volt
AFP / Anatolii Stepanov

Okelszandr Szics – gazdasági ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes

Szvoboda-tag, ultrakonzervatív nézeteiről ismert, az abortuszt például minden körülmények között tiltaná, azt mondta, az ukrán nőknek nem lenne szabad alkoholt fogyasztaniuk, és „meg kellene válogatniuk, mlyen társaságba járnak”, hogy ne váljanak nemi erőszak áldozatává. Egy február 4-i parlamenti felszólalásában viszont visszautasította, hogy pártja neonáci lenne, mint mondta, a Szvoboda „csak nacionalista”, a nemzeti érdekek védelme a legfontosabb számukra. Szics történelemtanárként szerzett diplomát, majd később ügyvéd lett, máig az egyik legnagyobb ukrán cserkészegyesület vezetője. Nyugat-Ukrajnából, Ivano-Frankivszk megyéből származik.

Szerhij Kvit – oktatási miniszter

Szerhij Kvit oktatási miniszter hiszi, hogy az ukrán az egyik legősibb kultúra a világon
Wikipedia

A Kijev-Mohilai Egyetem rektora volt, ezt tartják az ország egyik legjobb felsőoktatási intézményének, de igen ellentmondásos tanítási programjaik is vannak, a jobboldali szimpatizáns Kvit is nyíltan vallja például, hogy az ukrán nép gyökereit a neolitikumig, az úgynevezett „tripoljei kultúráig” lehet visszavezetni, és, hogy az ukrán nép természetesen megalapozója az egész világ kultúrájának. Kvit szintén ukrán nemzeti hősként tekint Sztepan Banderára.

Andrij Mohnik – környezetvédelmi miniszter

A Szvoboda elnökhelyettese, bár három diplomája van, egyik sem környezetvédelmi kötődésű. Érdekesség, hogy a Szvoboda ellenzi az alternatív energiaforrásokra támaszkodó technológiák bevezetését, így a Kyiv Post kommentárja szerint azok a külföldi cégek, melyek ilyen megállapodásokat kötöttek még Janukovics alatt, most joggal aggódhatnak. Valószínűleg egyrészt azért esett rá a választás, mert a Csernobil melletti Pripjatyban élt az atomerőműben bekövetkezett robbanásig. Másrészt az oroszosítás elleni küzdelem vezetője, Ukrajna történelméből doktorált, amúgy pedig jogász.

Igor Svajka – mezőgazdasági miniszter

Szvoboda-tag, a keleti kötődésűek egyike, Harkivben praktizált ügyvédként, a Szvoboda palagázellenes kampányának egyik legaktívabb figurája volt. A bulvárhírekbe is bekerült, amikor volt felesége feljelentette azzal, hogy elrabolta tőle ötéves gyermeküket, Svajka a feljelentés után visszaadta a gyereket.

Volodimir Grojszman – regionális ügyekért felelős kormányfőhelyettes

A nyugat-ukrajnai Vinnyica polgármestere volt, az egyik legsikeresebb ukrán városvezetőnek tartják, országos ismertségre tett szert kreatív ötleteivel, nem csoda, hogy 2010-ben 77.8 százalékos eredménnyel választották újra. Viktor Juscsenko pártjában kezdett el politizálni, most a szintén vinnyicai Petro Porosenko oligarcha szövetségesének tartják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!