szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem támogatná a francia kormányfő a titkos adatgyűjtést leleplező Edward Snowden menedékkérelmét, de szerinte "nem is aktuális a feltételezés".

Manuel Valls francia miniszterelnök nem támogatná az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titkos adatgyűjtési programját leleplező Edward Snowden menedékjog iránti kérelmét. "Nem támogatom, de ha a kérdés felvetődik, természetesen megvizsgáljuk" - fogalmazott kedden a kormányfő a BFMTV hírtelevízióban. Hozzátette, hogy egyébként szerinte a feltételezés nem aktuális.

A kérdés azért merült fel, mert több mint ötven francia közéleti személyiség petíciót tett közzé a L,Express című politikai hetilap honlapján, amelyben franciaországi menedékjogot követelnek az Oroszországba szökött amerikai informatikusnak. Snowden a Globo brazil tévében vasárnap este sugárzott interjúban azt mondta, hogy július végén lejár oroszországi tartózkodási engedélye, és ha Brazília menedéket ajánlana fel neki, azt örömmel elfogadná.

"Franciaországnak, az emberi jogok és a sajtószabadság hazájának, külön kötelessége van Edward Snowdennel szemben, hiszen az alkotmány kimondja, hogy minden olyan ember, akit a szabadság érdekében meghozott tettéért üldöznek, jogva van a menekült státushoz a köztársaság területén" - olvasható a petícióban. 

A felhívást aláírta többek között Michel Rocard volt kormányfő, Edgar Morin szociológus, Luc Ferry filozófus, volt oktatási miniszter és Daniel Cohn Bendit volt európai parlamenti képviselő is. Azt kérik Francois Hollande államfőtől, Manuel Valls miniszterelnöktől és Laurent Fabius külügyminisztertől, hogy "késlekedés nélkül" biztosítsák a "politikai menekült státust" Edward Snowdennek. 

Edward Snowden 2013 közepén szivárogtatott ki szigorúan titkos dokumentumokat az NSA-től, s ezért hazájában, az Egyesült Államokban bíróság elé akarják állítani. Azzal vádolják, hogy kémkedett, eltulajdonított kormányzati tulajdont, és szándékosan közölt titkos hírszerzési információt jogosulatlan személlyel. Az adatgyűjtési információk napvilágra kerülése világszerte nagy felzúdulást váltott ki, az Obama-kormány védekezésre kényszerült. John Kerry amerikai külügyminiszter később úgy nyilatkozott, hogy az NSA megfigyelési programja túl messzire ment, vissza kell szorítani. Az Oroszországban tavaly nyáron átmeneti menedéket kapott egykori amerikai informatikus sorsa azonban továbbra is bizonytalan, ha hazatérne, akár 30 éves börtönbüntetésre is ítélhetnék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!