Halva született egy szíriai menekült babája, nyomoznak a svájciak

Vizsgálatot rendeltek el pénteken Svájcban, mert a hatóságok állítólag rosszul bántak egy Szíriából menekült terhes nővel, aki emiatt elvesztette magzatát.

  • MTI MTI
Halva született egy szíriai menekült babája, nyomoznak a svájciak

A héthónapos terhes nő, férjével, kétéves kisfiával és szíriai menekültekkel együtt július 4-én Milánóból Párizsba vonatozott Svájcon keresztül. A francia hatóságok nem engedték be az országba a 36 fős csoportot, átadták őket a svájci határőröknek, akik aztán visszafordították a menekülteket Olaszországba.

A visszaúton a 22 éves nő vérezni kezdett, a hatóságok azonban többszöri segélykérésére sem reagáltak – mondta a férj az egyik helyi hírcsatornának adott interjújában. A tájékoztatás szerint a párt és gyermeküket ezután négy órán keresztül fogva tartották egy cellában a dél-svájci Brig vasútállomásán, orvosi segítséget azonban akkor sem kaptak, amikor már a magzatvíz is elfolyt. Amikor a férfi ismétsegítséget kért, azt mondták neki, hogy "fogja be a száját".

Végül visszatoloncolták őket a határ olaszországi oldalán fekvő Domodossolába, ahonnan indultak. Az asszonyt ott kórházba vitték, a magzatot azonban már nem tudták megmenteni.

"Azt hittem, hogy Svájc egy civilizált ország. Elmenekültünk a halál és a háború elől, vendégszeretetet kerestünk. A jogaimat azonban lábbal tiporták, akárcsak a feleségem jogait és ennek a kislánynak a jogait, aki nem születhetett meg" – mondta a férfi a 20 minuten című svájci napilapnak.

Az olasz orvosok bírálták a svájci hatóságokat, szerintük elkerülhető lett volna a tragédia, ha a nő időben segítséget kap.

A svájci határőrség vezetője vizsgálatot indított az ügyben. A belső vizsgálat első következtetései szerint nem zárható ki, hogy hiba történt, és a vádak súlyossága miatt a katonai ügyészség vette át az ügyet. A családot képviselő ügyvédek a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához akarnak fordulni.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?

vélemény

Parászka Boróka: A rezsimbontás receptje

Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége. Egyelőre ott tartunk, hogy el kell hinnie az ország határain belül és kívül élőknek, hogy lehetséges a megtisztulás, és mindenkinek lehet helye, feladata ebben.