Néhány óráig tartott a Burkina Fasó-i szükségállapot

Néhány órával kihirdetése után feloldotta a szükségállapotot a Burkinai Köztársaság (Burkina Faso) elnöke, Blaise Compaoré, és bejelentette, hogy kész tárgyalni az ellenzékkel az átmeneti kormány megalakításáról.

  • MTI MTI
Néhány óráig tartott a Burkina Fasó-i szükségállapot

"Kész vagyok nyílt tárgyalásokra az átmeneti időszakról, amelynek végén átadom a hatalmat" – közölte Compaoré, akinek nyilatkozatát péntekre virradóra idézte a média.

Az államfő csütörtökön jelentette be, hogy feloszlatta a kormányt, és szükségállapotot léptetett életbe a nyugat-afrikai országban zajló zavargások miatt, amelyek során tüntetők gyújtogattak a parlamentben. Az ellenzéki tüntetők betörtek a parlament és az állami televízió épületeibe, majd az elnöki palota elé vonultak, hogy tüntessenek a 27 éve hivatalban lévő elnök hatalmának meghosszabbítása ellen. 

A hadsereg vezetője csütörtök este bejelentette, hogy a törvényhozást is feloszlatják, és legfeljebb egyéves időtartamra átmeneti kormányt állítanak fel. "Az alkotmányos rendhez való visszatérés nem tarthat tovább 12 hónapnál" – jelentette ki Honoré Traoré tábornok. 

Bénéwendé Sankara, az ellenzék egyik hangadója azt állította, hogy a zavargásokban harmincan meghaltak és mintegy százan megsebesültek. Más hírügynökségi jelentések három halottról szólnak. Sankara szerint Compaoré távozása nem képezheti vita tárgyát. Az ellenzéki vezető államcsínynek nevezte a történteket.

A demonstrációt az váltotta ki, hogy a parlament csütörtökön tervezett szavazni arról, engedélyezze-e a következő választáson való indulást Compaorénak. A tüntetések hatására a kormány visszavonta az államfő újbóli indulását lehetővé tevő törvénytervezetet.

Minden idők legnagyobb ellenzéki erődemonstrációjára készül Magyar Péter, de kockázatos vállalás a Tisza-előválasztás

Minden idők legnagyobb ellenzéki erődemonstrációjára készül Magyar Péter, de kockázatos vállalás a Tisza-előválasztás

Jó eséllyel simán lekörözi majd a Tisza Párt ősszel startoló előválasztása nemcsak a hasonló, 2021-es ellenzéki akció 663 ezres adatát, de még a Nemzet Hangja szavazás 1,1 millió résztvevővel beállított saját rekordját is. A megvalósítás logisztikai rémálom lesz komoly buktatókkal, ráadásul a siker mellett politikai veszélyekkel is járhat.