szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy fiatal, 26 éves szíriai nő kénytelen volt feleségül menni az Iszlám Állam egyik harcosához, méghozzá az édesapja életéért cserébe. Az Iszlám Állam által ellenőrzött területeken nem ritka a kényszerházasság, a 13 éves kor fölötti lányok már inkább ki sem lépnek az utcára.

A 26 éves szíriai Hanan, – aki a CNN riporterétől neve megváltoztatását kérte –, kénytelen volt feleségül menni az IÁ egyik harcosához, miután a fanatikusok az ellenőrzésük alá vonták a várost ahol élt, és bezárták édesapját.

Hanan arról számolt be, hogy miután az Iszlám Állam harcosai elfoglalták a várost, igyekeztek azonnal bebörtönözni mindenkit, akiről úgy gondolták veszélyt jelenthet. A fiatal szíriai nő bátyja nemsokkal az IÁ benyomulása előtt, egy kisebb összecsapásban vesztette életét, apja pedig emlék gyanánt megőrizte a fia AK-47-es gépfegyverét. A dzsihadistákat valaki értesítette arról, hogy Hanan apjának éles fegyvere van, így a férfi sem kerülhette el a bebörtönzést.

Hanan két húgával és édesanyjával nem tudta volna fenntartani magát, így nem volt más választásuk, mint kiváltani az apát. Az út a szélsőséges iszlamisták kvázi-rendőrségének épületéig közel sem volt zökkenőmentes: a IÁ által ellenőrzött területeken a saría törvénykezés lehető legszigorúbb értelmezése van érvényben, ami alapján nők nem léphetnek utcára férfi rokon kísérete nélkül, így amíg Hanan és anyja eljutottak a fogvatartott apjukhoz, az önjelölt saría rendőrség többször is megállította őket. A két nőt csak azért hagyták békén a kvázi-rendőrség tagjai, mert egyetlen férfirokonukat kiváltani mentek.

Az IÁ helyi rendőrségén végül úgy határoztak, hogy Hanan apját csak abban az esetben hagyják életben, ha a fiatal lány hozzámegy a helyi saría rendőrség fejéhez.

Nő burkában
AFP / Shah Marai

Ilyen egy kényszerházasság az Iszlám Államban

Hanan újdonsült férjét Abu Mohamed al-Iraqi-nak hívták, ám ez egy álnév volt: a nő soha nem tudta meg a férfi igazi nevét, akit egy magas, vállig érő hajú, hosszú szakállal rendelkező embernek írta le. A dzsihádista nem engedte hogy Hanan elhagyja a házat, gyakorlatilag fogva tartotta, és egy szexrabszolgaként kezelte. Ezen kívül, Hanan csak a férfi telefonján keresztül kommunikálhatott a szüleivel, csak és kizárólag a jelenlétében.

Hanan elmondása szerint, az IÁ-harcos élete rendkívül nyugtalan volt, a férfi paranoiás tüneteket mutatott, és mindig egy puskával a kezében aludt. Ezen kívül, rendkívül bizalmatlan volt mindenkivel szemben, mindig eltakart arccal, és fegyverrel a kézben nyitott ajtót. Néha napokra eltűnt, magára hagyva a bezárt nőt.

A szigorú saría törvényeket betartató kvázi-rendőrség a nyilvános dohányzást is büntetni, a férfi viszont – aki ennek a saría rendőrségnek a feje volt –, otthon mégis rendszeresen rágyújtott. A házasság kezdetétől számított egy hónap múlva, a férfi meghalt. Hanan ezután hazamehetett a családjához. Nemsokkal később az Iszlám Állam emberei tudatták vele, hogy nem maradhat férj nélkül, és hozzá kell mennie egy másik dzsihádistához. Ezt követően Hanan és családja inkább elmenekültek. A fiatal lány szülei a szíriai rezsim által ellenőrzött területre szöktek, a lány pedig Törökországban lelt menedéket.

Nem egyedi eset

Egy aktivistákból álló csoport, a Raqqa Is Being Slaughtered Silently, eddig több száz kényszerházasságot dokumentált, melyek egyharmadában 18 évesnél fiatalabb volt a menyasszony. Hanan arról is beszámolt a CNN riporterének, hogy a lányok többsége már nem mer utcára menni miután betöltötte a 13-at, nehogy egy ilyen rabszolgaházasságba kényszerítsék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!