szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A normandiai négyek szerdai minszki csúcstalálkozóján a kérdés az, sikerül-e diplomáciai úton véget vetni az eddig több mint 5300 halálos áldozatot követelő délkelet-ukrajnai fegyveres összecsapásoknak, és megkezdődhet-e a valódi rendezés Ukrajnában. Egy kelet-ukrajnai demilitarizált övezet létrehozásának és a nehézfegyverek kivonásának kérdése áll a középpontban.

Óvatos várakozások előzik meg az úgynevezett normandiai négyek szerdai minszki csúcstalálkozóját. Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia, Petro Porosenko ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnök a nap folyamán ül össze a fehérorosz fővárosban, hogy megoldást találjanak a kelet-ukrajnai válság politikai rendezésére.

Diplomáciai források szerint várhatóan nem írnak alá újabb megállapodást a rendkívüli csúcstalálkozón, erre vonatkozó tervek nincsenek. Az állam- illetve kormányfők valószínűleg közös állásfoglalást adnak ki. 

A találkozó tétje óriási, ugyanis a kérdés az, sikerül-e diplomáciai úton véget vetni az eddig több mint 5300 halálos áldozatot követelő délkelet-ukrajnai fegyveres összecsapásoknak, és megkezdődhet-e a valódi rendezés Ukrajnában. A RIA Novosztyi orosz  hírügynökség szerint egy kelet-ukrajnai demilitarizált övezet létrehozásának és a nehézfegyverek kivonásának kérdése áll a csúcstalálkozó középpontjában. 

A minszki csúcstalálkozó megtartásáról vasárnap jött létre megállapodás az orosz, az ukrán és a francia elnök, valamint a német kancellár között. Amennyiben eredménytelenül zárul a minszki csúcsértekezlet, Oroszország további gazdasági szankciók életbe léptetésére számíthat.

Emellett Barack Obama amerikai elnök hétfőn Washingtonban a német kancellárral tartott közös sajtótájékoztatón kijelentette, hogy az amerikai fegyverszállítás Ukrajnának lehetséges lépés abban az esetben, ha kudarcot vallanának a válság rendezését célzó diplomáciai erőfeszítések.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!