szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy és negyed évvel későbbre, 2018 októberére halasztották a Napot minden másnál közelebbről megfigyelő Solar Orbiter európai űrszonda felbocsátását – jelentette be kedden az Európai Űrügynökség.

A közlemény szerint a misszió azért késik, mert tovább kell tesztelni az űrszonda berendezéseit ahhoz, hogy garantáltan minden kitűzött tudományos cél megvalósulhasson.

A napszonda három és fél év alatt éri el végleges pozícióját a Nap körüli elliptikus pályán. A felforrósodástól pajzzsal védett mesterséges égitest 43 millió kilométernél is jobban megközelíti a Napot, vagyis közelebb lesz hozzá, mint a hozzá legközelebb keringő bolygó, a Merkúr.

A Solar Orbitert az amerikai Cape Canaveralből bocsátják fel az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA hordozórakétájával. A szonda minden eddiginél részletesebben vizsgálja majd a Napot: minden eddigi űreszköznél közelebb merészkedik hozzá.

Elsősorban a napszelet, a Napból kiáramló töltött részecskék áramlatát vizsgálja, és mintát vehet belőle nem sokkal azután, hogy az áramlat elhagyta központi csillagunkat.

A Solar Orbiter tíz műszere közül kilencet európai, egyet amerikai kutatók fejlesztettek ki.

A hét évig tartó misszió része az ESA Cosmic-Vision 2015-2025 nevű űrkutatási programjának.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!