szerző:
Dercsényi Dávid - Nagy Gábor
Tetszett a cikk?

Választ a világ legpatinásabb demokráciája, és ezúttal már több százezer magyar is jobban figyel az eredményekre: mindazok, akik Nagy-Britanniában dolgoznak (vagy oda készülnek). A kampány egyik fő témája ugyanis az idegenek bevándorlása volt, a pártok pedig egymásra licitáltak az uniós polgárok szabad mozgását is korlátozó javaslataikkal. Megnéztük, milyen forgatókönyvek lehetségesek, és ezek mivel járnának.

Több mint 624 ezer ember érkezett tavaly Nagy-Britanniába, ami rekord, miközben 300 ezer brit hagyta el hazáját. 1990 óta erősödött mindkét trend, de míg a kivándorlás 2008 óta mérséklődni látszik, a bevándorlás 2012 után egészen meredeken nőtt. Ezt persze Magyarországon is érezzük: Londonban immár nagyjából 200 ezer magyar él, a KSH adatai szerint a kivándorlást választó magyarok között felülreprezentáltak a fizikai munkások, valamint a kereskedelmi munkát végzők. A kinti magyaroknak emiatt húsba vágó kérdés, hogy miként változik a terület szabályozása, és mit ígérnek a pártok, ha ez a téma kerül napirendre.

A brit politikai légkört amúgy a magyar helyzethez hasonló klíma alakítja. A nagy történelmi váltópártokba vetett bizalom megrendült, ma a konzervatív, munkáspárti és liberális demokrata vezetők népszerűsége a mélyponton van, míg olyan politikusoké az egekben, mint amilyen Nigel Farage, az EU-szkeptikus Egyesült Királyság Függetlenség Pártja (UKIP) elnöke, vagy Nicola Sturgeon, a Skót Nemzeti Párt vezetője. Az emberek kiábrándultak, mesélte egy kint élő magyar is a hvg.hu-nak: „Itt élek 14 éve, fontosnak tartom, merre billen a mérleg nyelve! De hogy kire szavazzak, nehéz eldönteni, mert úgy érzem, senki nem azért küzd, hogy a szavazóknak jobb legyen. Ma megígérünk mindent, holnap meg ki tudja, mi lesz.” Szerinte ugyanis túl sok a propaganda, tények pedig alig hangzanak el, ezért is tematizálhatja a kampányt a UKIP, amely féligazságokra építi kommunikációját.

Mit kaphat egy bevándorló Nagy-Britanniától?

Ma egy uniós migráns három hónapig maradhat Nagy-Britanniában, ezen túl már vagy munkával kell rendelkeznie, vagy munkát kell keresnie (avagy igazolnia kell, hogy rendelkezik elég pénzzel, s nem terheli a brit szociális rendszert). Aki visszaél a juttatásokkal, azt kitoloncolhatják. A bevándorlók elkötelezettségét teszttel vizsgálja a brit állam, ha átmennek, különféle kedvezményekre lesznek jogosultak. Az ország munkakeresési járulékkal segíti őket (ez maximum heti 72 font lehet egyénileg, 113 font pároknak). A már elhelyezkedett bevándorló pedig elhelyezkedési kedvezményben, adókedvezményben részesül akár négy éven át, de ennek feltételei önkormányzatokként eltérőek. 2010-ben egy lakosra 8000 fontot költött a brit társadalombiztosítás, amivel elég jól állt az EU-s országok között, bár az összevetés a szolgáltatások eltérő tartalma miatt nem egyszerű. A Nagy-Britanniában rövid időt töltő EU-polgárok alapvető/életmentő egészségbiztosítást élveznek, ha van európai eü-kártyájuk. A bevándorlók orvosi költségeit a britek fizetik, de például a 400 ezer Spanyolországban élő brit (zömében) nyugdíjas orvosi költségeinek egy része is Spanyolországot terheli.

„Ide mindenki dolgozni jön”

A hvg.hu által megtalált kinti magyarok szerint a bevándorlók között elenyésző számban lehetnek az „élősködők”, akik csak a szociális rendszer előnyeiért érkeztek. Mint az egyik nyilatkozó fogalmazott: ő nemigen találkozott még ilyennel („ez hülyeség”), általában mindenki dolgozni megy ki. Más kérdés, hogy az önkormányzati szinten nyújtott szociális juttatások sokszor megtalálják a családos rászorulókat, igaz, azt a heti 70 fontot, amit segélyként igényelni lehet, nem mindig szokták igénybe venni, mert "komolyan ellenőrzik, hogy valóban keresel-e munkát", és inkább mindenki dolgozni szeretne a magasabb keresetért. „A bevándorlók nagyon sok jövedelmet hoztak az államnak, ezt nem tisztelni pedig röhejes. A bevándorlók nagy része ráadásul olyan állásokat tölt be, amelyeket mások nem” – hangzott el még érvként.

A bevándorlóellenes szimbolikus politizálásnak mégis meglett az eredménye. Észak-angliai magyarok emelték ki például nyomban, hogy Angliában szinte hetente foglalkozik a sajtó kelet-európai bevándorlókkal, főként negatív hangvétellel. „Így aztán rendesen megnehezíti az ember mindennapjait, ha jellegzetes európai akcentusáról felismerik a boltban, ahol épp azt olvasta az eladó, hogy ’miattunk’ veszítik el munkájukat az angol állampolgárok, és mi vagyunk azok, akik jogtalanul igénylünk segélyt” – mondta egyikük. Egy ilyen tapasztalattal rendelkező magyarnak kicsit hasonló okból fontos a brit EU-tagság kérdése, mint egy magyarországi honfitársának – tulajdonképpen saját védelmét is várja az uniótól

Konzervatív győzelem, munkáspárti kormány?

A UKIP amúgy azt állítja, ők nem bevándorlásellenesek, ám a párt olyan demagóg plakátokat készített, mint például a tengerről a cornwalli fehér sziklákra felvezető mozgólépcső, a képen pedig az állt: „Határok nélkül – ellenőrzés nélkül – vegyük vissza az ellenőrzést országunk felett!”. Az UKIP bevándorlás-ellenőrző bizottságot is alapítana, hogy ezen keresztül adminisztratív eszközökkel korlátozza a migráció mértékét, mert szerintük az nagyon megterheli a brit államháztartást, a szociális-oktatási-önkormányzati rendszert, illetve az infrastruktúrát. Ugyanakkor a magasan kvalifikált külföldiekre továbbra is számítana – igazából kimazsolázná az érkezők közül az értékesebbeket (nem elriasztva azokat, akik a Brit Nemzetközösség országaiból érkeznek), a többiek bevándorlását meg lényegében korlátozná.

AFP / Leon Neal

A UKIP ismerős magyar fordulattal élve legalábbis „a napirenden tartaná” az EU-kilépés kérdését, megkövetelné a bevándorlóktól az angolnyelv-tudást, ráadásul azoknak érkezés előtt már rendelkezniük kellene valamiféle szállással. Feltételül szabnák még a privát egészségügyi biztosítást, a szociális juttatásokhoz pedig csak öt év adófizetéssel eltelt időszak után férhetnének hozzá a bevándorlók. (A párt törekvései teljesen ellentmondanak annak a ténynek, hogy egy 2009-es felmérés szerint a bevándorlók 60 százalékkal kevésbé hajlamosak szociális segélyek igénybe vételére, mint a helyiek.) A UKIP a vegyesházasságok terén is bekeményítene, hogy ne lehessen csak a letelepedési engedély miatt egybekelni. A politikai menekülteket egyébként továbbra is beengedné a UKIP, az EU-s diákoknak pedig elképzeléseik szerint annyi tandíjat kellene fizetniük, mint a belföldieknek.

Annak azonban, hogy a UKIP a csütörtöki választás után kormányzati tényező legyen, lényegében nulla esélye van. Míg ugyanis jelenleg a Munkáspárt és a Konzervatív Párt népszerűsége alulról súrolja a 30 százalékot, a UKIP 14 százaléknál tart, a Liberálisok 8, a Zöldek pedig 5 százalékon állnak. A Skót Nemzeti Párt (SNP), mely a 2014-es skót elszakadási kampánnyal és népszavazással szerzett hírnevet magának, értelemszerűen főleg a skót területeken vihet el szavazókerületeket, nem is keveset. A Guardian legutolsó mandátumbecslése szerint a Toryk nyernek, de kormányt a Munkáspárt alakíthat inkább, leginkább az SNP-vel, vagy ha a mandátumok közösen sem elegendők, akkor a Liberális Demokraták bevonásával.

EU – menni vagy maradni?

A másik nagy téma az EU-referendum:

- A UKIP napirenden tartaná az EU elhagyásának kérdését, és a népszavazás ötletét is pártolja.

- Azt a „menni vagy maradni” referendumot, amit David Cameron konzervatív kormányfő helyezett kilátásba 2017-ben, ha abszolút többséget szerez a választáson (nem szerez).

- Ed Miliband munkáspárti vezér mindeközben kijelentette, hogy katasztrófával érne fel, ha Nagy-Britannia kilépne az Európai Unióból. Éppen ezért a Munkáspárt nem szándékozik mindenáron népszavazást tartani a brit EU-tagságról, csak abban a „valószínűtlen” esetben, ha London további sarkalatos döntési jogköröket lenne kénytelen átadni Brüsszelnek, mondta a Labour vezetője.

- A Liberális Demokraták kiállnak az EU-tagság mellett.

Mindenki a UKIP kottájából olvas

A Konzervatív Párt állt már egyébként rosszabbul is, az utóbbi időben azonban feljött, amiben alighanem meghatározó szerepet játszik az is, hogy David Cameronék beszálltak a UKIP mellé a bevándorlóellenes licitben. A kormányfő lecsökkentené a bevándorlóknak adott juttatásokat, és a hozzáférés feltételeit is szigorítaná (négy év folyamatos adófizető munka, illetve ha valaki az országba érkezés után fél évvel sem talál munkát, haza kellene térnie), emellett újratárgyalná a személyek EU-n belüli szabad mozgását.

A Munkáspárt az említett négyéves moratóriumot kettőre csökkentené, de mint a miniszterelnök-jelölti tévévitán Ed Milibrand elmondta, a brit közszolgáltatási rendszerben elhelyezkedőknek mindenképp meg kell tanulniuk angolul, bár legszívesebben minden bevándorlónak előírnák a nyelvtudást. Ugyanakkor ők határozottabban lépnének fel azok ellen is, akik a hivatalos minimálbér alatt fizetnek bevándorló alkalmazottaiknak. A Munkáspárt vezetője biztos, ami biztos alapon azért közölte: nem tartja előítéletes gondolkodásúnak azokat, akiket aggaszt a bevándorlás, mivel az ezzel kapcsolatos aggályok jogosak, és maga is megerősítené a határőrizetet.

A Liberális Demokraták saját bevallásuk szerint nem ülnek fel a bevándorlásellenes politikai hullámra, Nick Klegg pártelnök kijelentette, sosem fog rátelepedni a UKIP témáira, nem hisz a rémhírterjesztésben, a populizmusban, hogy minden probléma megszűnik, ha lezárja az ország a határait. „Ez a nemzet mindig akkor nyújtotta a legjavát, amikor nyitott és befogadó volt” – hangoztatta. Ugyanakkor ez a párt is szigorítana: csökkentené a bevándorlóknak nyújtott fizetéskiegészítést hat hónapra (Universal Credit, ezt az újonnan bevándorlók idén március óta csak akkor kapják, ha már elkezdtek dolgozni), és csak féléves kinntartózkodás után kezdenék folyósítani.

Mindent összevetve tehát, a kinti magyarok vélhetően egy munkáspárti-liberális demokrata koalícióból jöhetnének ki a legjobban, de vélhetően így is az ellátás szűkülésével kell szembenézniük nekik is, meg persze a Nagy-Britanniába készülőknek. Már akik egyáltalán élnek bármilyen segéllyel.

Választási kiskáté

A brit demokrácia a legpatinásabb, a választás menete 1970 óta a következő: reggel 7-től este 10-ig lehet szavazni mintegy 40 ezer szavazóhelyiségben, 650 választókerületben. A részvételi arány a 20. században szinte mindig 70% felett volt, de 2000 után még eddig sosem ment 65% fölé. A pártoknak regisztrálniuk kell, ami 150 fontba kerül. A választási rendszer a győztes mindent visz-elven alapul, az egyéni jelöltek közül a győztes kerül az angol alsóházba, a veszteseket semmilyen kompenzáció nem illeti meg.

Ki lehet jelölt? Legalább 18 éves, brit állampolgárnak, vagy Írország, illetve valamely nemzetközösségi ország állampolgárának kell lennie. Nem lehet jelölt a rendőrség vagy katonaság tagja, köztisztviselő, bíró, a Lordok Házában szavazati joggal rendelkező főrend, illetve választási csalást elkövetett, csődbe ment vagy legalább egyéves börtönbüntetését töltő személy. Párttagság nem szükséges az induláshoz, elég tíz választásra jogosult aláírása a megcélzott választókerületben. A jelöltnek 1918 óta letétet kell fizetnie, ami jelenleg 500 font, s aki nem szerzi meg legalább a szavazatok 5 százalékát, az elveszti az összeget. 2010-ben 1893 képviselőaspiráns bukta el a pénzt, ami 946 500 fonttal gazdagította az államkincstárat. Aztán persze van olyan is, akinek még ez is megéri. A Tomboló Lökött Szörnyek Hivatalos Pártja (Official Monster Raving Loony Party) színeiben próbálkozó – 1999-ben öngyilkosságot elkövetett – Screaming Lord Sutch (polgári nevén David Edward Sutch) például 1963–1997 között mind a 41 letétjét elbukta, de így mégis a brit politikai folklór közismert figurájává vált.

Mi fáj kint a magyaroknak?

A kintiek leginkább két nagy problémát említettek: nagyon magasak a lakhatással kapcsolatos költségek (bérleti díj), még ha a gyerekeseket támogatja is az állam valahogy. "Mindenképpen kellenének ùj lakások, mert özönlenek az emberek Londonba."

A másik az egészségügy: több hetes várólisták vannak még a háziorvoshoz is, "általános, hogy a hàziorvos mindenre csak paracetamolt ad. Emiatt mindenki azonnal a kórházba megy minden aprósággal, amik így elég túlterheltek."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!