szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ha a szülei valóban élnének, a 86 éves japán csaló anyja is, apja is több lenne 110 évesnél. A csalásra azonban 1965 óta nem figyeltek fel -- eddig.

Letartóztattak Japánban egy 86 éves nőt, aki fél évszázadon át jogosulatlanul felvette rég elhunyt szülei nyugdíját. A Nagoja melletti Ena városban élő Szuzuki Mitszue hamis bevallásokat továbbított a japán nyugdíjalapnak arról, hogy szülei még élnek. Ha ez igaz lett volna, mára mindketten meghaladták volna a száztíz éves életkort.

A nyugdíjpénztár helyi kirendeltsége azonban kiderítette, hogy a csaló édesanyja 1965-ben, édesapja pedig három évre rá halt meg, ezért márciusban panaszt tettek a rendőrségnél. A csalásra úgy derült fény, hogy a nyugdíjpénztár Ena önkormányzatánál érdeklődött Szuzuki Mitszue szüleinek életkora felől, és azt a választ kapta, hogy már ötven éve nem élnek. Az idős asszony több mint fél évszázadon át vette fel elhunyt szülei nyugdíját, így összességében több mint 50 millió jenhez (körülbelül 113 millió forintot) jutott jogosulatlanul. Ő azonban azt mondja, hogy nem követett el semmi kivetnivalót.

Nem az első ilyen lelepleződött csalás Japánban, ahol arányaiban nagyon magas az idősek száma. Előfordult az is, hogy a nyugdíjat jogosulatlanul felvevő az elhunyt szülők holttestével élt együtt, és nem temette el őket.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!