szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több száz mianmari, illetve bangladesi menekült holttestét rejtő tömegsírokat találtak a thai-maláj határvidéken. A menekültek többsége a mianmari rohingja muzulmán kisebbség tagja, akiket hazájukban a többségi buddhisták üldöznek. A helyzet nagyon súlyos, emberi jogi szervezetek cselekvésre szólítanak fel.

A többi hír között bújt el az a megdöbbentő tény, hogy több száz mianmari, illetve bangladesi menekült holttestét rejtő tömegsírokat találtak Malajzia északi, Thaifölddel szomszédos Perlis tartományában. Erről vasárnap számoltak be a helyi lapok. A hatóságok megerősítették a hírt, közölve, hogy ezen kívül legalább tizenhét elhagyott táborhelyet fedeztek fel, amelyeket embercsempészek használtak.

A rendőrség 30 tömegsírt talált két helyen az Utusan Malaysia című lap szerint, a The Star című újság pedig arról számolt be, hogy csak az egyik sírban csaknem száz holttestet találtak pénteken. A malajziai belügyminiszter bejelentette, hogy fővárosi rendőrségi osztagok és igazságügyi orvosok vannak a helyszíneken. Feltételezhető, hogy a rohingja kisebbséghez tartozó mianmari vagy esetleg bangladesi menekültek holttestei vannak a tömegsírokban. A hatóságok feltételezik, hogy ezeknek az embereknek közük volt azokhoz, akiknek a tömegsírját a határ másik oldalán találták meg a hónap elején.

MTI / AP / Tatan Syuflana

A múlt héten jelentős bevándorló- és menekülthullám érte Indonéziát, Malajziát és Thaiföldet: mintegy kétezren érkeztek Mianmarból és Bangladesből a három délkelet-ázsiai országba bárkákon és lélekvesztőkön. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága kedden közölte, hogy jelenleg további mintegy négyezren hánykolódnak a rossz állapotú vízi járműveken a térségben. Közülük sokan már régóta úton vannak, az élelem és az ivóvíz pedig egyre kevesebb a hajókon. A migránsok javarészt a mianmari rohingja muzulmán kisebbség tagjai, akiket hazájukban a többségi buddhisták üldöznek.

A német Bild arról ír, hogy 2012 óta a rohingja kisebbséghez tartozók ezrei érkeztek Mianmarba, a többség Malajziába szeretne eljutni.

"Ha elérik a thai vagy maláj vizeket, az embercsempészek a hatóságokkal összefogva újra fizetésre kötelezik őkeet, aki nem tud fizetni, azt gyakran agyonverik, megerőszakolják, vagy csak egyszerűen hátra hagyják, és éhen halnak. Ez a rohingják sorsa" - nyilatkozta az ABC amerikai csatornának Sunai Phasuk délkelet-ázsia szakértő.

Azoknak a szerencsésebbeknek sincs jobb dolga, akik Thaiföldön landolnak, ugyanis itt illegális bevándorlóknak tekintik őket, é szsúfolt börtönökbe rakják a menekülteket, nem meghatározott időre. "Nem engedik hozzájuk az ENSZ segítőit, így esélyük sincs menekültstátuszt kapniuk" - meséli tovább a szakértő.

A Human Rights Watch (HRW) nevű emberi jogi szervezet azt veti a mianmari vezetés szemére, hogy a rohingjákat üldözik és hátrányos helyzetbe hozzák. A rohingják elleni "buddhista rasszizmus" a helyi politika központi témája, minden rosszért őket okolják, a szakértők szerint bűnbakként kezelik őket.

MTI / AP / Tatan Syuflana

Nem tanulhatnak, nem házasodhatnak, a mianmari hatóságok még erőszakra is buzdítanak ellenük. "Kutatásaink alapján elmondható, hogy az ellenük elkövetett szörnyűségek kimerítik az emberiség elleni bűntett fogalmát és az etnikai tisztogatás határán vannak" - mondta a szakértő, aki szerint nagyon komoly a helyzet.

Phil Robertson, a HRW igazgató-helyettese szerint a nemzetközi közösségnek követelnie kellene Thaiföldtől, Mianmartól és Malajziától, hogy minden menekülthajót kutassanak fel, gyorsan vezessék őket a szárazföldre és a menekülteket lássák el segítséggel.

"Thaiföld, Indonézia és Malajzia nem akarja észrevenni azt, hogy baj van, a korrupt hivatalnokok pedig az embercsempészekből profitálnak" - mondta Robertson. Szerinte amíg nem változik Mianmar politikája, a krízishelyzet újra és újra jelen lesz, mert egyre több rohingja menekül majd el az országból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!