Ki nem találná, honnan szerez pénzt az Iszlám Állam

Évente több mint 200 millió dollár haszonra tesz szert az Iszlám Állam (IÁ) nevű szélsőséges szervezet az irányítása alatt lévő területeken megtermelt gabonafélék értékesítéséből.

  • MTI MTI
Ki nem találná, honnan szerez pénzt az Iszlám Állam

Az al-Arabíja pánarab hírtelevízió szerint az Iszlám Állam szélsőséges szervezet más források mellett a gabonafélék eladásából is finanszírozza tevékenységét.

Az IÁ uralma alatt lévő iraki Szaláh ad-Dín és Nineve tartományok adják az ország búzatermésének több mint egyharmadát és árpatermésének negyven százalékát. Emellett a szélsőségesek kezén van több mint egymillió tonnányi búzatartalék, ami az ország éves belső fogyasztásának egyötödét teszi ki – tette hozzá az al-Arábíja.

Hasonló a helyzet Szíriában is. A radikálisok kezén van a szíriai búzatermő területek harminc százaléka, amelyeket Rakka és Deir ez-Zór tartományok mezőgazdasági térségei adnak.

Az iszlamisták ezen felül a gyapotültetvények mintegy hetvenöt százalékát is irányításuk alá vonták Szíriában. A 2011-ben kirobbant polgárháború előtt Szíria számított a világ egyik legnagyobb gyapotexportőrének.

Az utóbbi időben az IÁ az iraki gabonát Szíriába szállítja, ahol lisztet őrölnek belőle, majd a radikálisok – egyebek közt Szíria határain kívül – értékesítik azt – közölte a pánarab hírtelevízió.

Jó sokat költött a MÁV felújításra, csak nem ott, ahol szükség volt rá: kellett a pénz a Budapest–Belgrádra

Jó sokat költött a MÁV felújításra, csak nem ott, ahol szükség volt rá: kellett a pénz a Budapest–Belgrádra

A magyar vasút olyan, mint a magyar oktatás vagy az egészségügy: rendkívül elhivatott emberek hatalmas munkája kell ahhoz, hogy ellensúlyozzák, mennyire kevés pénzt ad az állam. Ami pénz a vasútra megy, az arra jó, hogy a menetrend ne nagyon romoljon, a legrosszabb kocsikat lecseréljék, na és hogy a Budapest–Belgrád vasút épüljön.