szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán az EU-csúcson kritizálta azt a brit javaslatot, amely a szabad mozgás korlátozásával járna, és hátrányosan érintené az angliai magyar munkavállalókat. Ugyanakkor elégedettnek tűnt a csúcs eredményeivel: szerinte először beszélnek igazán nyíltan a külső határok megvédéséről.

Nyitottan fogadták a brit reformjavaslatokat az  európai uniós állam- illetve kormányfők tanácskozásán, olyan intézkedéseket azonban nem lehet elfogadni, amelyek a szabad mozgás korlátozásával járnának - közölte Orbán Viktor  a csúcstalálkozó pénteki zárónapján, Brüsszelben.

Ez azért érdekes, mert Orbán eddig még nem hallatta a hangját annak a brit javaslatnak az ügyében, amely több százezer angliai magyar munkavállalót érintene kellemetlenül. A javaslat lényege, hogy az EU-tagállamokból érkező munkavállalók négyévi folyamatos, bejelentett, legális munkaviszony után férhetnének csak hozzá a brit szociális ellátórendszer szolgáltatásainak teljes köréhez. A visegrádi országok ezügyben egy emerként hördültek fel, kivéve Magyarországot, amit volt, aki azzal magyarázott, hogy Orbánnak túl jó a kapcsolata David Cameron brit miniszterelnökkel.

A magyar miniszterelnök pénteken azt mondta, a brit kormány reformjavaslatainak négy területe közül három esetében aránylag könnyen dűlőre lehet jutni, és a negyediket illetően is vannak olyan javaslatok, amelyek alapján el lehet indulni.

AFP

Orbán Viktor arról számolt be, hogy a Nagy-Britannia esetleges kilépéséről tartott népszavazással kapcsolatos kérdésekről szóló előző esti vita a vártnál sokkal támogatóbb hangulatban zajlott. Hozzátette: az Európai Unió négy alapszabadságát, a személyek, a tőke, az áruk és szolgáltatások szabad mozgását nem lehet korlátozni.

A Politico szerint Orbán elégedettnek tűnt a csúcs eredményeivel: szerinte ez volt az első találkozó, ahol nyíltan beszéltek a külső határok védelméről. A magyar miniszterelnök közölte, hogy ezt tartja a legfontosabbnak, és hogy kormánya a menekültválság kezdete óta szeretett volna eljutni eddig a pontig.

Orbán üdvözölte az európai uniós parti őrségről szóló javaslatot, ugyanakkor hozzátete, hogy a határok védelme "nemzeti szuverenitás kérdése". Hozzátette, egyes államok nem tudnak gondoskodni határaik védelméről, ezért nekik segítségre van szükségük. Visszautasította azt a vádat, hogy Magyarország a válság tetőzése idején nem mutatott szolidaritást Európával. Budapest nem kapott kellő anyagi támogatást a többi országtól, pedig az ő határaikat védte - érvelt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!