Bangkoki bűnbakok

  • Teveli Gábor Teveli Gábor
Bangkoki bűnbakok

A bozontos fekete haj és szakáll önmagában elég ok a terrorizmus gyanújához Bangkokban, ahol az augusztus 17-ei bombamerénylet elkövetőjének keresése etnikai kérdéssé fajult. A thai főváros turistaközpontjában, az Erawan-szentély híres zarándokhelyén az esti csúcsforgalomban robbant fel egy hátizsákba rejtett, TNT-vel és csapágygolyókkal töltött csőbomba, amely 22 halálos áldozatot és több mint 120 sebesültet követelt. A délkelet-ázsiai ország eddigi legtragikusabbnak mondott merényletét a sajtó és a közvélemény reflexszerűen a külföldiek művének minősítette, mondván: a thaiföldiek nem képesek ilyen rémtettre.

„Egyelőre nem tudni, hogy az elkövető thaiföldi vagy külföldi” – közölte a robbantás helyszínén Somyot Pumpanmuang, a Thai Királyi Rendőrség főkapitánya, de az etnikai spekulációknak nem sikerült elejét vennie még a rendőrségen belül sem. Noha a térfigyelő kamerák és a szemtanúk vallomásai nyomán a feltételezett elkövetőről készült fantomkép egyértelműen ázsiai férfit ábrázol, bozontos, fekete frizurával, vastag keretes szemüveggel és borostával, a rendőrség több nyugati turistát állított elő, akiknek kócos haja és szakálla elég volt a gyanúsításhoz.

Amint kiderült, hogy a robbantás áldozatainak zöme kínai származású turista, a gyanú az ujgur menekültekre terelődött. Az etnikai elnyomás elől Kínából Thaiföldre menekült muszlim ujgurokat ugyanis Bangkok százával toloncolja vissza Kínába és Törökországba, éles nemzetközi kritikát gerjesztve, ami júliusban a törökországi thai konzulátus és nagykövetség ostromáig fajult. Bár a thaiföldi katonai vezetés kitart az ujgurok kiutasítása mellett, igyekszik kizárni részvételüket a bombamerényletben. A nyomozás eredménytelensége azonban az ujgurokat helyezte a thaiföldi közösségi médiában terjedő spekulációk fókuszába.

„Keményen fel fogunk lépni a hamis információk és rémhírek terjesztői ellen, akik az interneten félelmet és zavart keltenek” – hangsúlyozta szokásos pénteki televíziós beszédében Prajuth Csan-ocsa, a thaiföldi katonai junta vezetője. Ennek a többek által hangoztatott figyelmeztetésnek a fő indoka az volt, hogy a The Times brit napilap néven nevezte a bombamerénylet állítólagos elkövetőjét, a muszlim Mohamed Muszejint, akit számos más nyugati sajtóorgánum is hírbe hozott. Az értesülést légből kapottnak minősítette a rendőrfőkapitány. A hatósági intelmek ellenére a találgatásokat ösztönzik a legújabb rendőrségi hírek, melyek szerint a merénylet elkövetője már valószínűleg elhagyta Thaiföldet.

Az ázsiai kinézetű muszlim merénylő képe viszont gyökeret vert a thaiföldi közvéleményben, s a lehetséges elkövetők között az ujgurok mellé felsorakoztatták a szeparatista thaiföldi malájokat és az iszlamista terroristákat is. A thaiföldieket mentegetik, és más etnikumot vádolnak egy másik esetben is. A tavaly szeptemberben Koh Tao híres üdülőszigetén brutálisan megerőszakolt és meggyilkolt két brit turista, Hannah Witheridge és David Miller ügyében jelenleg zajlik a bírósági tárgyalás. A több ponton homályos vádirat két burmai vendégmunkást fenyeget halálbüntetéssel, akiket nemzetközi szakértők és jogászok csapata igyekszik felmenteni a kétes bizonyítékok terhe alól. A nyomozás először nyugati turistákra, majd a burmai bevándorlókra terelte a gyanút, azt állítva, hogy ilyen súlyos bűntettre a thaiföldiek képtelenek.

TEVELI GÁBOR / BANGKOK