Putyinék először nevezik fenyegetésnek az USA-t

Új orosz nemzetbiztonsági stratégia lépett életbe a múlt héten, amely a nemzetbiztonságot fenyegető tényezők között említi az Egyesült Államokat. A dokumentumban az USA-t vádolják az ukrán konfliktus kiélezésével, és azt sugallják, hogy Oroszország fokozódó globális szerepvállalása ellenreakciót vált ki Amerikából és szövetségeseiből.

  • MTI MTI
Putyinék először nevezik fenyegetésnek az USA-t

Először nevezte meg az Egyesült Államokat az Oroszország nemzetbiztonságát fenyegető tényezők között a Vlagyimir Putyin elnök rendeletével a múlt héten életbe lépett új orosz nemzetbiztonsági stratégia – írta a dokumentum ismertetőjében a Reuters hírügynökség.

A dokumentum a Dmitrij Medvegyev akkori elnök által jóváhagyott verzió helyébe lépett: a 2009-es változat még nem tett említést sem a NATO-ról, sem az Egyesült Államokról.

AFP

"Hosszú távú nemzeti érdekünk megerősíteni az Oroszországi Föderációnak mint a világ egyik vezető nagyhatalmának státusát, amelynek tevékenysége a stratégiai stabilitás és a kölcsönösen előnyös partneri kapcsolatok fenntartására irányul egy többpólusú világban" – olvasható a dokumentumban, amely – mint arra a Reuters felhívta a figyelmet – nem tett említést a Szíriában végrehajtott orosz légitámadásokról.

Az orosz globális szerepvállalás bántja az USA-t?

Moszkva meglátása szerint a megnövelt globális orosz szerepvállalás "ellenreakciót váltott ki az Egyesült Államokból és szövetségeseiből, amelyek dominanciájuk megőrzésére törekednek a globális viszonyokban". A dokumentum szerint valószínűleg növekedni fog az Oroszországra gyakorolt nyugati "politikai, gazdasági, katonai és informatikai nyomás".

A stratégiai stabilitás megőrzése érdekében Oroszország kész tovább tárgyalni az atomfegyverek csökkentéséről a kétoldalú megállapodások alapján csakúgy, mint többoldalú tárgyalásokon.

Az USA-t vádolják az ukrán konfliktus kiélezésével

A NATO bővítése és az észak-atlanti szövetség katonai infrastruktúrájának Oroszország határaihoz történő közeledése nemzetbiztonsági veszélyt jelent – áll a stratégiában. A dokumentum szerint a NATO által Európában és az ázsiai-csendes-óceáni térségben telepített rakétavédelmi rendszerek jelentősen csökkentik az átfogó és a regionális stabilitás fenntartásának lehetőségét.

A dokumentum ismételten azzal vádolta az Egyesült Államokat és az Európai Uniót, hogy "az ukrajnai alkotmányellenes államcsíny" támogatásával előidézte "az ukrán társadalom szétszakadását és a fegyveres konfliktus kitörését".

A dokumentum Oroszország biztonságára veszélyt jelentő tényezőként említette a "színes forradalmakat" megszervező külföldi szervezeteket és magánszemélyeket, valamint a külföldi titkosszolgálatok, a terror-, szélsőséges és bűnöző csoportok tevékenységét, a szélsőséges ideológiák népszerűsítését és a korrupciót.