A pápa Leszbosz szigetén közös imát mondott I. Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárkával és Ieronimosz athéni ortodox érsekkel.

MTI/EPA/Jánisz Koleszidisz
A három vallási vezető ezután virágkoszorúkat dobott a tengerbe a sziget legnagyobb települése, Mytilene kikötőjében, a veszélyes útjuk közben a tengerbe veszett több ezernyi migráns emlékére.

MTI/AP pool/L'Osservatore Romano

MTI/EPA/L'Osservatore Romano
A katolikus egyházfő azt mondta Leszboszon, hogy mindannyian migránsok vagyunk. Arról is beszélt: megérti az európai aggodalmakat a menekültáradat miatt, de a világnak nem szabad elfelejtenie, hogy a menekültek emberek, arcokkal, nevekkel, saját történetükkel, akiknek alapvető emberi jogait tiszteletben kell tartani.
A pápa megköszönte Görögország lakóinak, és köztük a leszbosziaknak, hogy menekültek ezreit fogadták be. Köszönetet mondott emberségükért, amely "hidakat akar építeni, és elveti azt az illúziót, hogy bekerített területeket létrehozva nagyobb biztonságban érezhetjük magunkat. A valóságban a korlátok megosztottságot szülnek ugyanis, ahelyett, hogy segítenék a népek igazi fejlődését. Márpedig a megosztottság előbb vagy utóbb konfrontációhoz vezet" – tette hozzá a katolikus egyházfő.
A pápa és a két másik vallási méltóság azért látogatott a görög szigetre, hogy ezzel is hangsúlyozzák: ők az életüket kockáztató, szögesdrótkerítésekkel feltartóztatott és táborokba kényszerített embertömegek mellett állnak, akik egy jobb élet és a biztonság reményében érkeztek Európába.
"Üdvözlő gesztus"
Szombat délután a Vatikán megerősítette, hogy Ferenc pápa 12 szíriai muzulmán menekültet vitt magával Leszboszról a Vatikánba.
A közlemény szerint két család Damaszkuszból, a harmadik Deir ez-Zórból származik: mindannyian olyan területekről menekültek, amelyeket az Iszlám Állam tart megszállása alatt. A 12 menekült között hat gyerek van.
Az érintettek még a menekültek visszaküldéséről szóló EU-török egyezmény március 20-i életbe lépése előtt érkeztek Leszboszra.
"A pápa egy üdvözlő gesztust akart tenni a menekültek felé azzal, hogy a saját repülőgépén vitte őket Rómába" – olvasható a vatikáni közleményben.
Médiajelentések szerint a 12 menekültet sorshúzással választották ki. A római központú, a Vatikánhoz közel álló, világi katolikusokból álló Szent Egyed Közösség fog gondoskodni róluk, amely a világ különböző pontjain hátrányos helyzetű gyerekeket, otthonaikban magányosan vagy intézetekben élő időseket, fogyatékosokat, hajléktalanokat, rabokat segít.