"Szisztematikus rombolás": Aleppó lényegében megsemmisült

Szíria egykor legnagyobb városának és kereskedelmi központjának már "csak a váza" maradt meg.

  • MTI MTI

Aleppó bombázása az elmúlt két hét során az öt éve tartó polgárháború egyik legsúlyosabb fejleménye volt – jelentette ki az ENSZ politikai ügyekben illetékes helyettes főtitkára, és azt követelte, hogy a felelősöket állítsák bíróság elé.

Jeffry Feltman a világszervezet Biztonsági Tanácsának Szíriával foglalkozó nyilvános ülésén mondta ezt, amely helyi idő szerint még szerdán kezdődött. Rámutatott, hogy kórházak szándékos bombázása háborús bűncselekmény, akárcsak az éheztetés fegyverként való használata.

Szíria egykor legnagyobb városa és kereskedelmi központja "szisztematikus rombolás" tárgya, és egyre inkább már csak "a váz maradt meg abból, ami egykor volt" – mondta a diplomata. Hozzátette, hogy "a kormány kezén lévő lakónegyedek ellenzéki lövetése szintén halált és pusztulást hoz".

A város keleti részében maradt 300 ezer ember állandó félelemben él a levegőből érkező támadásoktól, például a hordóbombáktól. A nyugati rész 1,3 millió lakosa pincékben húzza meg magát az ágyútűz és az aknavetők elől, amelyek tovább rombolják, ami a lakóhelyükből még megmaradt – vázolta fel a helyzetet Stephen O'Brien, az ENSZ humanitárius főtitkárhelyettese.

Mindketten az ellenségeskedések azonnali és teljes leállítását követelték, akárcsak a BT mind a 15 tagállama. Feltman javasolta, hogy a tetteseket állítsák a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság elé. Egy ilyen próbálkozást 2014-ben Oroszország és Kína egyszer már megakadályozott.

A sürgősséggel összehívott ülésen az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország képviselője a szíriai kormányt vádolta az erőszak terjedéséért, míg az orosz nagykövet támogatta a kormányhadsereg fellépését Aleppóban a "terrorista" csoportok ellen.

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Leggyakrabban kiabálással, sértegetéssel, káromkodással és becsmérlő fenyegetéssel találkoznak a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet dolgozói, de előfordul, hogy a hozzátartozók vagy a betegek leköpik, megrúgják, fellökik vagy szexuálisan inzultálják őket – derül ki a dolgozókat érő erőszakról szóló kutatásból.