szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A font mindenképpen esni fog, a brit GDP akár 1 százalékkal is eshet, még drágább lesz egy londoni garzon. Többek közt ez lehet a következménye, ha a britek fogják magukat, és itt hagyják az uniót.

Alig néhány hét és az unió történetében először egy tagállam a távozásról, vagy a maradásról fog szavazni. A Nagy-Britanniában élő/dolgozó temérdek magyar miatt ez a népszavazás a magyarok bőréről is szól majd. A budapesti brit nagykövet szerint a magyarok egyet tehetnek, remélnek. A magyar befektetők pedig figyelnek. A befektetési megoldásokat kínáló Fidelity International most azt is összeszedte, mire kell figyelni, mik lehetnek a legfontosabb hozadékai, ha a britek a távozás mellett döntenének.

A legfontosabb: a font esni fog

A népszavazáshoz közeledve valószínűleg csökkenni fog a font árfolyama, főleg, ha nő a kiválás esélye. A font dollárral szembeni árfolyama a pénzügyi válság óta a legalacsonyabb szinten van, és ha a Brexit bekövetkezik, akkor a Fidelity arra számít, hogy a GBP/USD árfolyam nagy lendülettel áttörné az 1,40 USD határt, ami 30 éve nem történt meg. Ez növelné a bevételüket nem fontban realizáló vállalkozások vonzerejét. Ha ez bekövetkezik, a minősítő ügynökségek a leminősítés előtt álló országok figyelőlistájára tehetné az Egyesült Királyságot.

Londonban, hej, van számos utca, de mindegyik drága lesz

A szakemberek arra számítanak, hogy a népszavazás előtt a font veszíteni fog az értékéből a többi devizával (főleg az USA dollárral) szemben, mivel a befektetők csökkenteni fogják fontban jegyzett kitettségüket. Ez gyakorlatilag a meglévő ingatlaneszközök relatív értékének csökkenésével jár majd, ugyanakkor rövid távon jó lehetőséget is teremthet a piacra belépni kívánó külföldi befektetők számára.

A gyenge font és a még gyengébb euró az elmúlt években jelentősen megnövelte az európai ingatlanok értékét az amerikai dollárban befektetők szemében. Az Egyesült Királyság ingatlanpiacán folyamatosan nő a régiókon átívelő (globális) befektetők jelentősége. A globális befektetők a jövőben is célkeresztben tartják az Egyesült Királyság piacát.

 Az államkötvények is a fontot fojtogatnák

A Brexitről folytatott vitának már eddig is számottevő piaci hatása volt, főleg a font árfolyamának és a brit államkötvények („Gilts”) hozamának csökkenése, valamint a sterlingben jegyzett kötvények viszonylagos gyengesége révén. Alapvetően abból indulnak ki a szakértők, hogy a népszavazást a kormány nyeri, és a brit államkötvények gyengülnek a kockázatos eszközök, főleg a banki részvények javára, ezt követően pedig emelkedésnek indul a font árfolyama is.

Ha a szavazók az ország kiválása mellett döntenek, az szerintünk kellő támogatást nyújt a Gilt-piacnak. A Fidelity arra számít, hogy a népszavazást követő bizonytalanság a növekedés szempontjából lefelé mutató kockázatot tartogat majd, melynek hatására tovább maradhatnak alacsonyak a kamatlábak. Bár fennáll annak a kockázata, hogy a sterling tartós gyengesége felfelé nyomja az Egyesült Királyság inflációját, a lefelé mutató növekedési kockázatra olyan, ellensúlyozó tényezőként tekintünk, mely kordában tarthatja az inflációt. Ami a Gilt-görbét illeti, a Fidelity szerint az árfolyam először biztonságba menekül, ami később az egész görbét érintő – immár meredekebb ívű – raliba csap át.

Ez a tartósan alacsonyabb irányadó kamatlábra vonatkozó várakozásokat tükrözné, és laposabbá tenné a görbe rövidebb lejáratú végét, míg a hosszabb lejáratú végébe nagyobb kockázati prémium (vagyis az Egyesült Királyság államkötvényeinek magasabb kockázata és az inflációs bizonytalanság miatti prémium) épülne be. A Brexit a költségvetési és a folyó fizetési mérleg hiánya és a külföld által a gazdaságba vetett bizalom gyengülése miatt valószínűleg még nagyobb nyomás alá helyezné a fontot.

Akár 1 százalékkal is csökkenhet a GDP, de mégsem féltik

Ami a GDP-t illeti, a Fidelity szerint a fogyasztásra gyakorolt hatások egyelőre nem ismertek, de a fogyasztói bizalom megroppanása valószínűleg némi gyengülést okozna. A Brexit a fokozott politikai és gazdasági bizonytalanság miatt biztosan visszaveti a beruházási kedvet.  A GDP-t hosszú távon alakító tényezők alapján a kiválás súlyos esetben akár 1 %-kal is csökkenthetné a növekedést. Azonban az alacsonyabb árfolyammal párosuló gyengébb belföldi kereslet azt is jelentené, hogy a nettó export javul, és részben ellensúlyozni tudja a beruházások visszaesését.

 Ha a britek nem, a skótok sem maradnak

A beruházások és a kereskedelem biztosan visszaesnének az Egyesült Királyság és az EU közötti politikai alkudozás hatására. Ez a folyamat évekig is eltartana, és feleslegesen vonná el a figyelmet és az erőforrásokat a vállalkozások és közintézmények napi működtetésétől. Feltételezhető, hogy felmerülne egy újabb skót népszavazás kérdése is, tekintve, hogy a skót parlament jelenlegi kormányzó pártja, a Scottish National Party azt mondhatná, a Brexit nem tükrözte az inkább EU-barát skót választók véleményét. Aki a kilépés mellett kampányol, annak le kell küzdenie az emberek ösztönös félelmét a bizonytalan kimenetelű dolgoktól és – jelen esetben – a munkanélküliség várható növekedésétől. A status quo, vagyis az éppen fennálló rend mindig vonzóbbnak tűnik majd a választók számára, főleg a gazdaság fejlődésével jellemezhető időszakokban (amilyen a jelenlegi is).

 +1 Mindenki nyugodjon meg, a fogadóirodák szerint maradnak

A közvélemény-kutatások és a fogadóirodák szerint továbbra is a bennmaradás a népszavazás valószínűbb kimenetele, ennek ellenére a piac legalábbis részben mégis beárazott már egy diszkontot a kisebb valószínűséggel bekövetkező Brexit miatt. Az anekdotikus bizonyítékok azt sugallják, hogy a befektetők egészen a végeredmény közzétételéig ülnek majd a készpénzen – ha tehát az ország nem lép ki az Unióból, jelentős mennyiségű készpénz fog visszaáramlani a fontban jegyzett, kockázatos eszközökbe. Ebben az esetben arra számítanak a szakértők, hogy a belföldi ciklikus részvények a közelmúltban tapasztalt trend fordítottja során jobb teljesítményt nyújtanak majd, mint a defenzív, minőségi papírok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A Fidelity Internationalről       

A világszerte 251,4 milliárd euró értékben kezelt eszközökkel (Assetsunder Management) és 77,2 milliárd euró értékű adminisztrált eszközökkel (AssetsunderAdministration) rendelkező Fidelity minden régiót, ipari ágazatot és befektetési osztályt lefedő, aktívan kezelt befektetési megoldásokat kínál. Célcsoportjai között a magánbefektetők mellett megtalálhatók pénzügyi tanácsadók, vagyonkezelők, pénzintézetek, vállalkozások és intézményi befektetők is. A FIL Limited márkájaként működő Fidelity International több mint hatezer munkatársat foglakoztat a világ 24 országában. A vállalat 1969-es alapítása óta magántulajdonban van, amelynek meghatározó előnye, hogy nem kell a részvényesek rövid távú érdekeihez igazodnia, hanem a befektetők hosszú távú érdekeire tud összpontosítani. A Fidelity International az osztrák, cseh, szlovák, lengyel és magyar ügyfelek összesen 2,36 milliárd eurós alap-vagyonát kezeli. A Fidelity International márkanév alatt, az osztrák, a cseh, a szlovák, lengyel és a magyar kooperációs partnereken keresztül 140 nyilvános alapot értékesítenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!