Franciaországban már nem adnak műanyag zacskót vásárláskor

Pénteken hatályba lépett az a tavaly elfogadott törvény, amely betiltotta a műanyag zacskókat Franciaországban.

  • MTI MTI
Franciaországban már nem adnak műanyag zacskót vásárláskor

Péntektől tilos a műanyagzacskó a francia kereskedelemben: most lépett hatályba a környezetvédők által támogatott törvény, amelyet tavaly fogadott el a francia parlament.

A műanyagzacskók tilalmáról szóló törvényt tíz évig tartó vita után tavaly nyáron szavazták meg. 2016 januárjától lépett volna életbe, de csak áprilisban hirdették ki, és végül július 1-jei hatállyal vezették be. Ennek ellenére számos boltból már januártól eltűntek a műanyagszatyrok. 

Az új szabályozás minden kereskedelmi ágazatot érint az élelmiszeripartól a szupermarketeken át a benzinkutakig. Csak az organikus eredetű és házilag komposztálható (növényi anyagokat, például kukorica- vagy burgonyakeményítőt, algát tartalmazó) zacskókat szabad használni. A környezetvédelmi minisztérium a rendelkezéssel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a műanyagzacskók betiltásával csökkenthető a környezetszennyezés. 

A biológiailag nem lebomló zacskók több száz év alatt tűnnek csak el. A tengerekben található hulladék 75 százaléka műanyagzacskó, és a tengeri teknősök 86 százaléka lenyeli, mert medúzának véli. 

Évente 5 milliárd műanyagzacskót használtak eddig a francia boltok pénztárainál, és további 12 milliárdot más célokból, jóllehet a mennyiség csökkent, amióta fizetni kell értük a boltokban. A becslések szerint a felhasznált zacskók fele szennyezte a környezetet.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.