Az utóbbi időben Washington álláspontjában török szempontból javulás érzékelhető – véli a törökkormányfő, aki ezzel egyebek mellett a Joseph Dunford amerikai vezérkari főnökkel folytatott augusztus eleji ankarai tárgyalására utalt. Yildirim bejelentette, hogy Joe Biden amerikai alelnök augusztus 24-én, John Kerry amerikai külügyminiszter pedig októberben látogat Törökországba.
"Fethullah Gülen kiadatása az Egyesült Államokkal való kapcsolataink fejlesztésének fő eleme, ahol nincs helye alkudozásnak. Ezen áll vagy bukik Törökország Amerika-ellenessége is" – mondta a miniszterelnök.
Binali Yildirim arról is beszélt, hogy eddig összesen 81 ezer 494 embert függesztettek fel vagy menesztettek munkaköréből annak gyanújával, hogy kapcsolatban állnak a Gülen-hálózattal, amely a kormány szerint a jelenlegi hatalom megdöntésére törekszik. A "párhuzamos államnak" is nevezett mozgalom magja körülbelül 50 ezer tagból áll, és külön kommunikációs csatornát használ – állította a török kormányfő.
Ezzel párhuzamosan - a CNN Türk török hírtelevízió közlése szerint - az isztambuli főügyészség levelet küldött az Egyesült Államoknak, amelyben arra kérte az amerikai hatóságokat, hogy tartóztassák le Gülent.
Gülen következetesen visszautasítja érintettségét. Pénteken nemzetközi vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazta a puccskísérlet kivizsgálására és azt mondta: kész hazatérni Törökországba, ha az ellene felhozott vádak akár egytizede is igaznak bizonyul, és ha bűnösnek találják, vállalja az ezért járó büntetést. Egyúttal úgy vélte, hogy a török igazságszolgáltatási rendszert az ankarai kormány már ellenőrzése alá vonta.