szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagyobb, de lazább, és a külső határain megerősített uniót szeretne Orbán Viktor – írja a Politico a magyar miniszterelnök EU-hoz fűződő viszonyát bemutató cikkében.

Bár Orbán Viktor az Európai Unió egyik legnagyobb kritikusa, mégis annak bővítését kívánja. Annak ellenére is, hogy nem javultak a Budapest és Brüsszel közötti kapcsolatok azóta, hogy két éve lekerült az EU-s zászló a magyar Parlament épületéről – olvasható a Politico honlapján.

A lap szerint csak látszólag ellentmondásos az, hogy Magyarország újabb kerítést tervez húzni a szerb határra, miközben újra és újra csatlakozási szándékának támogatásáról biztosítja Szerbiát, és az EU-ban szeretné látni Ukrajnát, Koszovót és Bosznia-Hercegovinát is. Méghozzá azért, mert Orbán úgy látja: minél nagyobbá, annál kevésbé centralizálttá válhat a közösség, annál nagyobb mozgástérhez jutnak az egyes országok politikusai saját hazájuk ügyeiben.

A szerző idézi Hunyadi Bulcsút, a Political Capital munkatársát, aki szerint Orbán célja, hogy az "euoszkeptikus, populista európai erők" vezetője legyen. A szakértő szerint a kormányfő politikusi képességeit mutatja, hogy a 90-es években liberálisként kezdte, majd konzervatív pártot csinált a Fideszből, amikor vákuum keletkezett azon a politikai oldalon. Most egy nagyon hasonló manővert visz véghez: konzervatívból euroszkeptikus, populista, csaknem szélsőjobbos irányba viszi a pártját, mert arra számít, hogy ez lesz a meghatározó erő a közeljövőben a kontinensen.

A cikk hangsúlyozza: félrevezető lenne Európa-ellenesként jellemezni Orbán Viktort, hiszen sosem vetette fel egy Magyarország uniós tagságáról szóló referendum lehetőségét. És nem is valószínű, hogy megteszi, mivel a magyarok továbbra is EU-pártiak: a Pew Research Center felmérése szerint 61 százalékuk kedvezően ítéli meg a közösségi létet, ami több, mint Németországban (50%) vagy Franciaországban (38%). Az emberek felismerték, hogy a tagság komoly befektetéseket, gazdasági és mobilitási lehetőséget jelent.

A betelepítési kvótáról azonban lesz népszavazás Magyarországon – ez, a migráció kérdése az, amely jelenleg az egyik leginkább problémás pont a két fél kapcsolatában a Politico írása szerint, amely említést tesz a kormányzati megrendelésre készült, "Tudta-e?" plakátkampányról. Ahogyan arról is, hogy Orbán júliusban "méregnek" nevezte a migránsokat.

A lap megjegyzi, hogy Orbán Európájában komoly szerepet játszik a keresztény örökség, és azt is jól érzékeli, hogy sok magyar választó még mindig megszólítható az I. világháború veszteségeinek felidézésével. Magyarország mégsem minden háború által érintettet lát szívesen. Míg a déli határon muzulmán gyerekek és szüleik várakoznak mostoha körülmények között a tranzitzónában, addig nyáron keresztény ukrán gyerekek nyaralhattak az országban egy államilag finanszírozott program keretében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!