szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nukleáris biztonság egyik fontos pillére ingott meg.

A megromlott amerikai-orosz viszonyra hivatkozva döntött úgy Vlagyimir Putyin, hogy Oroszország felmondja az úgynevezett plutóniumszerződést – írja a New York Times. Az egyezség a hidegháború utáni években született, a 2000-ben aláírt szerződés arra kötelezte az Egyesült Államokat és Oroszországot, hogy fokozatosan semmisítsék meg a katonai céllal felhalmozott plutóniumkészleteiket.

A szerződés a már rendszerbe állított robbanófejeket nem érinti. Mindkét ország körülbelül 34 tonna plutóniumot halmozott fel, amelyekből újabb atomfegyverek készíthetők. A hasadóanyag megsemmisítésével a leszerelés egyirányúvá válna, legalábbis nagyon hosszú időt igényelne a további robbanófejek legyártása.

Putyin kivonulása azt jelzi, hogy a Szovjetunió felbomlása után született egyezmények, amelyek az atomháború veszélyének csökkentésére jöttek létre, már nem tarthatók fenn. Az orosz-nyugati viszonyt jelenleg számos konfliktus mérgezi, így a Krím, illetve Ukrajna ügye, a szíriai beavatkozás, illetve a Kreml titkosszolgálati műveletei a nyugati demokráciákban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!