Megmutatjuk, hol fog párbajozni Orbán az EU vezetőivel
Színes konferenciaterem egy gömb alakú épületben. Átadták azt az épületet, ahogy a jövő évtől rendezik az uniós csúcstalálkozókat.
hvg.hu
Átadták az Európai Tanács új épületét Brüsszelben. Az Europa névre keresztelt székházat a tagállamokat tömörítő testület két épülete közé illesztették be, szemben pedig az Európai Bizottság központi épületei találhatók.
Az új komplexum mégis kilóg a sorból, különleges formája miatt. A Philipp Samyn által tervezett épület – amely hivatalosan az Európai Tanács elnökének, Donald Tusk stábjának a központja – ugyanis gömb alakú. Igaz, köré építettek egy átlátszó keretet, amely számtalan ablakkeretből áll össze. Ezeket az uniós tagországokból szedték össze lebontásra vagy felújításra ítélt épületekből. (Felidézve az EU mottóját: „egység a sokszínűségben”.)
2017-től már ebben az épületben lesznek az EU-csúcsok a szomszédos Justus Lipsius helyett. Utóbbival a fő gond az volt, hogy eredetileg nem arra tervezték, hogy ott állam- és kormányfők részvételével tartsanak csúcstalálkozókat. Amikor átadták, a nyolcvanas évek végén, a közösségnek is mindössze 12 tagja volt, ráadásul a csúcstalálkozókat sem itt, hanem Brüsszelen kívül, vagy éppen a soros elnökséget adó országban tartották.
Az sem mellékes, hogy amíg korábban évente mindössze négy csúcsot tartottak, mostanában már 8-9 volt az átlag. Sőt, 2015-ben, a görög krízis és a bevándorlási válság miatt 12 ilyen találkozó volt 28 ország részvételével.
Az Europa felépítésére mostani árfolyamon 321 millió eurót (majdnem 100 milliárd forintot) költöttek az uniós kasszából.
Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.