szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Parlament szerdai plenáris ülésén felszólalók legtöbbje önkényesnek és a nyugati demokráciák alapértékeivel ellentétesnek nevezte Donald Trump amerikai elnök rendeletét, amely hét állam polgárainak az Egyesült Államokba való beutazását korlátozza.

A brüsszeli parlamenti vitán Federica Mogherini, az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője üdvözölte, hogy az amerikai hatóságok tisztázták, európai állampolgárokra akkor sem vonatkozik a rendelet, ha valaki a tiltólistán lévő országok útlevelével rendelkezik.

"Ettől még nem változik a véleményünk a rendeletről. Az EU nem küld vissza senkit, aki nemzetközi védelemre szorul" - fogalmazott a főképviselő.

A múlt pénteken bejelentett vitatott amerikai elnöki rendelet értelmében az Egyesült Államok hét muszlim többségű országból - Szíriából, Irakból, Iránból, Szudánból, Líbiából, Szomáliából és Jemenből - azonnali hatállyal 90 napra felfüggesztette a beutazást, Szíriából határozatlan ideig nem fogad menekülteket, 120 napra pedig leállította teljes menekültprogramját.

Manfred Weber, az Európai Parlament (EP) néppárti frakciójának vezetője szerint ha a megválasztott elnök "azt mondja, hogy az illegális migráció és az iszlám szélsőségesek ellen harcol, egyetértünk vele. Csakhogy a tilalom nem erről szól. Az egyes országokkal és népekkel szembeni általános gyanakvás idegengyűlölethez vezet" - fogalmazott.

Hozzátette, az Egyesült Államok mindig a szabadság és jogok hazája volt, most viszont épp az elnök áll ki a "kínzás" mellett. Weber szerint így az állam maga is bűnözővé válik.

Gianni Pittella, az EP szociáldemokrata képviselőcsoportjának (SD) vezetője szerint az amerikai rendelet támadás az európai jogi kultúra és alapvető értékek ellen.

"Legyünk őszinték, az utazási tilalom nem a terrorizmus elleni harc eszköze. Ez egy demagóg hazugság, mivel a rendelet csak bizonyos országokat sújt, azokat viszont megkíméli, akikkel Trump dolgozik" - közölte. Beszédében arra szólította fel a légitársaságokat, hogy ne utasítsák el a tilalom alá eső utasokat. Hozzátette, amíg a tilalom érvényben van, el kell kerülni, hogy Trump az EU-ba látogasson, "az ajtó számára zárva" - tette hozzá a szocialista frakcióvezető.

Guy Verhofstadt, az EP liberális frakciójának (ALDE) vezetője szerint az amerikai rendelet "színtiszta diszkrimináció". Ezzel arra emlékeztetett, hogy az Egyesült Államok területén elkövetett támadások elkövetői közül egyik sem a tiltólistán szereplő államokból érkezett. "A rendelet csak a populizmust és nacionalizmust táplálja" - mondta.

Európát szerinte ugyanezek az erők fenyegetik és reményét fejezte ki, hogy a pénteken Máltán ülésező európai vezetők szembeszállnak "azzal a marék populistával és nacionalistával, akik el akarnak minket pusztítani".

Nigel Farage, EP-képviselő, az EU-ellenes brit párt, az Egyesült Királyság Függetlenség Pártjának (UKIP) elnöke felszólalásában azt mondta, hogy Amerikában jelenleg "egy igazi demokrata épp azt teszi, amiért megválasztották". Az európaiak panaszait szerinte Amerika-ellenesség jellemzi, ezért azt javasolta, hogy a nyílt párbeszéd érdekében hívják meg Trump elnököt az Európai Parlamentbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!