Hiába tüntettek azért, hogy az Egyesült Államokban maradhasson, szerda este kitoloncolták az országból a 36 éves mexikói állampolgárságú Guadalupe Garcia de Rayost. Akkor vették őrizetbe, amikor éves ellenőrzésére érkezett az illetékes bevándorlási hivatalba.
A nő 22 évvel ezelőtt, illegális bevándorlóként érkezett az USA-ba, amiről 2009-ben vallomást is tett. 2013-ban letartóztatták, és deportálási végzést kapott, ám mivel az Obama-kormányzat elnéző volt a hozzá hasonlóan még gyerekként az országba érkezettekkel szemben, mindeddig maradhatott.
A Trump-adminisztrációnak azonban teljesen más a hozzáállása a kérdéshez. A nő csütörtök délelőtt elhagyta az Egyesült Államokat az arizonai Nogales határátkelőjén.
Elkísérték tizenéves gyerekei is, akik a férjével maradnak. "Az elején féltünk, de aztán úgy döntöttünk, hogy szembenézünk a dologgal: nem bujkálhatunk. És ő is ezt akarta tenni, a helyes dolgot. Elszökhetett, elrejtőzhetett volna, de másképp határozott" – magyarázta fia, miért vallotta be anyja annak idején, hogy nem a hivatalos utat bejárva jutott be az országba. Később aztán hamis papírokkal intézett magának állást.
Ügyvédje az esetet úgy kommenálta: megkezdődött a bevándorlók elleni háború. Azonban – tette hozzá az ügyről beszámoló BBC – Obama elnöksége alatt is sokakat, 2009 és 2015 között 2,5 millió, dokumentumok nélkül érkező migránst toloncoltak ki az USA-ból.
"Elég nehéz ez nekünk. Azzal (hogy az anyám illegális bevándorló) mindig együtt kellett élnem, nem úgy nőttem fel, ahogy szerettem volna. Félelmetes a tudat, hogy az anyádat bármelyik pillanatban elszakíthatják tőled. És most, hogy ez történik… nem akarom, hogy ugyanezt bárki másnak is át kelljen élnie. Nagyon szomorú a tudat, hogy családok milliói vannak ugyanebben a helyzetben" - tette hozzá a fia.