szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ENSZ szervezete Áder János államfőhöz fordult, arra emlékeztetve, hogy "minden gyermekkel mindenekelőtt gyermekként kell bánni", és kérte, gondoljon erre, mielőtt aláírja a menedékkérők konténertáborba zárásáról szóló törvényt.

Az ENSZ gyermekalapja, az UNICEF aggodalmának adott hangot csütörtökön a jogi határzár szigorításáról rendelkező új magyar törvény miatt, amely szerint az összes menedékkérőnek 14 év alatti gyerekeivel együtt a határon lévő tranzitövezetben kell várakoznia kérelme elbírálásáig, távoznia csak Szerbia felé van lehetősége.

Az UNICEF-nek, az Egyesült Nemzetek Nemzetközi Gyermek Gyorssegélyalapjának (United Nations International Children's Emergency Fund) európai regionális igazgatója, Afshan Khan közleményében úgy fogalmazott, hogy a menedékkérők fogva tartása konténertáborokban "bűntudatot kelt a gyermekekben, ami egész életükre nyomot hagyhat bennük." 

Khan egyúttal Áder János államfőhöz fordult, arra emlékeztetve, hogy "minden gyermekkel mindenekelőtt gyermekként kell bánni", és kérte, gondoljon erre, mielőtt aláírja a törvényt. 

Keddi döntésével az Országgyűlés kiegészítette a menedékjogi törvényt tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetre vonatkozó eljárási szabályokkal. Így ilyen időszakban menedékjogi kérelmet alapesetben a menekültügyi hatóság előtt személyesen, kizárólag a határon lévő tranzitzónában lehet benyújtani, a menedékkérőnek pedig a kérelme jogerős elbírálásáig ott kell várakoznia. Ezt a helyet ez alatt az idő alatt csak kifelé - vagyis a most meglévő tranzitzónák esetében Szerbia felé - hagyhatja el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

UNHCR: Súlyosan aggályos, amit az Országgyűlés elfogadott

Szigorította az Országgyűlés a jogi határzárra vonatkozó szabályokat, így a jövőben szinte valamennyi menedékkérő kötelezően őrizetbe kerül. A módosítások az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerint súlyosan aggályos.

Dercsényi Dávid Itthon

Épp csak a terroristákra nem jelent veszélyt az Orbán diktálta szigor

Erősebb lett a jogi határzár, a kormány könnyebben rendelheti el a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet különleges jogállását. A kvázi rendkívüli állapotról a kormány 2015-ben még állította: nincs kihatással az állampolgári jogokra, csakis a hatósági eljárások gyorsítását szolgálja. Mára kiderült: ez nem igaz. Orbán szerint még évekig kritikus lesz a helyzet, a válsághelyzet tehát még bőven érvényben lehet a 2018-as választásokon is.