Tetszett a cikk?

A kancellár ugyan megőrzi pozícióját, ám támogatottsága erősen csökkent. A szociáldemokraták történelmi mélyponton, és az újabb nagykoalícióból sem kérnek, ellenzékbe vonulnak. A populista AfD viszont örülhet, valószínűleg a harmadik legerősebb pártként végeznek a mostani választáson. Kövesse velünk a német választásokat percről percre tudósításunkban!

Most érkezett

Schulz elismerte az SPD vereségét, de marad a párt élén

"Keserű nap a mai a német szociáldemokrácia számára. A párt sok hagyományos támogatóját képtelen volt megtartani" - mondta az SPD kancellárjelöltje az exit poll eredmények közzététele után. Hozzátette: a jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) támogatottságának emelkedése fordulópontot jelez, és azt mutatja, hogy a menekültkrízis továbbra is megosztja az országot.  szociáldemokrata párt támogatottsága történelmi mélypontra süllyedt. Martin Schulz a vereség ellenére a párt vezetője marad - jelentették be Berlinben.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

A CSU elnöke csalódott,sokkal jobb eredményt várt

Komoly csalódásnak nevezte a  választás eredményét Horst Seehofer bajor kormányfő, az Angela Merkel kancellár vezette jobbközép CDU bajor testvérpártja, a CSU elnöke.
Horst Seehofer pártja müncheni központjában az urnazárás után tett nyilatkozatában kiemelte, hogy a CDU/CSU pártszövetség mindkét tagja jobb eredményre számított.
Azzal kapcsolatban, hogy a CDU/CSU-tól jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) harmadik erőként debütál a Bundestagban, azt mondta, hogy "támadási felület nyílt" a pártszövetségtől jobbra. Ezt a felületet kemény küzdelemmel, határozott állásfoglalásokkal kell bezárni - mondta. A csak Bajorországban induló CSU a Bayerische Rundfunk (BR) tartományi közszolgálati televízió adatai szerint a szavazatok 38,5 százalékára számíthat, ami a párt történetének legrosszabb eredménye.

Az AfD csúcsjelöltje "hajtóvadászatot" ígér Merkel ellen

Alexander Gauland, a német szövetségi parlamentbe a harmadik erőként bejutó Alternatíva Németországnak (AfD) csúcsjelöltje pártja választási eredményét értékelve kijelentette: "hajtóvadászatot" indítanak Angela Merkel kancellár ellen, és "vissza fogják szerezni az országot". Gauland kijelentette: bármilyen összetételű is legyen az új német kormány, "kemény időkre" kell felkészülnie.

Angela Merkel pártja próbálja leplezni csalódottságát

Mindenki azt várta, hogy a meccs a CDU mögötti régiókban zajlik majd a második és hatodik hely között. Miközben továbbra is érdekes, hogyan végeznek a kisebbek, a legérdekesebb a konzervatívok bedőlése. Angela Merkel pártja nyolcnál több százalékot vesztett. A jelen becslések szerint 33,3 százalékot szerzett, míg négy éve még 41,5 százalékot. A kancellár ezzel együtt megőrizheti a pozícióját, de jelentősen meggyengült. 

A magas részvétel árt a populistáknak? Idén nem

A 2013-as részvételi arányt (71%) jelentősen meghaladta a mostani. A 61,5 millió választásra jogosult 77%-a ment el szavazni. Ez azonban nem rontotta az AfD esélyeit, ahogy azt a közvélemény-kutatók mondták. Az AfD várható szerepléséről bővebben ITT írtunk.

Németország vonul Jamaicába?

Ha az SPD betartja ígéretét, akkor egyedül a CDU, az FDP és a Zöldek koalíciója következhet. Ha ezek a nagyon eltérő pártok képesek lesznek megállapodni. Mivel a pártoknak a német politikában színei vannak, ezt a koalíciót fekete - sárga - zöld konstellációnak nevezik. Egy ilyen zászló van, a jamaicai. Érdemes megjegyezni a kifejezést, erről szólnak a következő hetek Németországban. 

Az SPD leszerepelt, és jelzi: nem kér Merkelből

Angela Merkel megőrizte az első helyét, de pártja, a CDU gyengébb a vártnál. Az SPD történelmének legrosszabb eredményét hozza minden valószínűség szerint. Az ARD stúdiójában a szocdemek egyik politikusa már most bejelenti: nem állnak össze újabb nagykoalícióra. Ellenzékbe vonulnak, és ezzel ők lesznek Merkel első számú kritikusai, és nem az AfD.

 

Kijött az első becslés

Az ARD becslése a következő este 6-kor:

 

33,5% CDU

21% SPD

9% Linke

9% Grüne

10% FDP

13% AfD

Elindult a visszaszámlálás az urnazárásig Németországban

Emlékeztetőül a számok.
 
• Választásra jogosult 61,5 millió német polgár.
• Köztük kétmillióval több a nő, ők 31,7 millióan vannak.
• Az elsőszavazók száma hárommillió.
• Mindenki két szavazatot adhat le.
• A polgárok 4828 egyéni képviselőjelölt közül választhatnak „első szavazatukkal”.
• „Második szavazatukkal” pedig 42 párt logója mellé tehetnek ikszet.
• 299 egyéni mandátum sorsáról döntenek, a listás helyeket mozgó számban adják ki (erről mindjárt bővebben).
• A választást 650 ezer ember segíti.
• És 92 millió euróba (mintegy 30 milliárd forintba) kerül a polgároknak.

És az előzetes becslések.

A szabályokról mindent elolvashat ITT.

Két nappal a választások előtt a Forsa 2006 fős mintán mérte a politikai hangulatot a Stern és a Spiegel megbízásából. A többi intézet is nagyrészt hasonló eredményre jut.

CDU/CSU: 36% - Az uniópártok vezetése meggyőző, de az utolsó napokban lefelé mutatott. A pártban azt mondják, hogy 41 és 32 között bármi benne van. (Gyors ténytár: a CDU 15 tartományban indul, a CSU pedig a tizenhatodikban, Bajorországban. A testvérpártok nem indulnak egymás ellen. De a CSU-nak így a tizenhárommilliós tartományban kell annyi szavazatot gyűjtenie, hogy országosan megugorja a küszöböt.)

SPD: 22% - Azt lehetett hallani, hogy a szociáldemokraták belső mérései szerint alulmérik őket. Ők még bíznak a 25 százalékban. De az is rosszabb lenne, mint a négy évvel ezelőtti katasztrofális eredmény. Különösen fájó számukra, hogy fél éve még 32 százalékkal hibahatáron belül mérték őket a CDU-val holtversenyben.

AfD: 11% - Az Alternatíva Németországnak a vasárnapi választás fantomja. Jól mérik vajon őket? Szombaton aktivistáikkal beszélgetve kiderült: egymás között már a 15 százalékról álmodnak. Hogy a küszöböt megugorják, az biztos.

FDP: 9,5% - A szabad demokraták magabiztosan térnek vissza a parlamentbe. Négy éve, Merkel kisebbik koalíciós partnereként kiestek a Bundestagból. Hatalmas volt a sokk. Most a menekültekkel szemben fenntartásokat hangoztató hipszter pártként térhetnek vissza.

Linke: 9,5% - Az újbalos párt bázisa az egykori Kelet-Németország területén van, épp ahol az AfD szavazóinak nagyobb része is. Velük szövetségi szinten még senki sem akart koalíciót kötni. Így az egykori NDK területén lesznek olyan körzetek, ahol 50 százalék fölött lesz az a két párt, amellyel a többiek nem hajlandóak összeállni. Elgondolkodtató.

Grüne: 7% - Végezetül a Zöldek, akik az ellenzékből a legkevésbé különböznek tartalmilag az elmúlt négy év nagykoalíciós politikájától. Nem találják a fogást a lázadásból indult, a jómódú polgárságba megérkezett bázisukon. Most kiderül, hogy táboruk annyira stabil-e, hogy a számukra kedvezőtlen trendek ellenére lazán veszik a küszöböt, vagy megremegnek, ahogy négy éve az FDP.

Minden más: 5% - Őket se felejtsük el. A felsoroltakon túl 36 párt áll még rajthoz. Vannak, akik a tömeges állattartás ellen szövetkeztek, indul egy menekültbefogadást szorgalmazó egylet, valamint a neonácik (NPD) és a kriptokommunisták is.

Mégis, mitől lesz izgalmas?

Az utolsó két hétben a kutatók szerint egyértelmű mozgás indult a nagykoalícióval szemben. Három párt számai emelkedtek: a poulistáké, az újbalosoké és a liberálisoké. A két néppárt és a Zöldek vesztettek. Kérdés, hogy az utolsó napokban fotytatódik-e ez.

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!