szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

El kell kerülni, hogy a Brexit életbelépése után bürokratikus rémálommá váljon a Nagy-Britanniában élő EU-s állampolgárok élete – követelte az Európai Parlamentben Guy Verhofstadt. A liberális képviselő emlékeztetett arra, hogy jelenleg is mintegy hárommillió EU-s állampolgár tartózkodik a szigetországban.

„Különösen most, a Windrush-botrány után, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy nehogy ugyanaz történjen az EU-s polgárokkal, mint a Nagy-Britanniába több mint fél évszázaddal ezelőtt behívott karibi emberekkel.
London és Brüsszel ugyan megállapodott arról, hogy milyen jogok illetik meg a Brexit életbelépése után a szigetországban maradó EU-s polgárokat, ám az egyezség csak akkor lép életbe, ha sikerült átfogó alkut kötni az EU-ból való brit kilépéssel kapcsolatos valamennyi kérdésről.

A mostani állás szerint a 2019. március 29-e előtt Nagy-Britanniába érkező EU-s polgároknak és családtagjaiknak joguk lesz az országban maradni, s hasonló feltételek vonatkoznak azokra is, akik a várhatóan a 2020 végéig tartó átmeneti időszakban költöznek az országba. Ugyanakkor kérelmezniük kell, hogy megkapják a letelepedési, illetve az ideiglenes tartózkodási engedélyt. Míg londoni ígéretek szerint az engedély megszerzése könnyű és néhány percig tartó feladat lesz, már most sokan kételkednek abban, hogy a brit hatóságoknak elég kapacitásuk lesz a rengeteg, egyszerre érkező kérelem feldolgozásához.

Amikor Verhofstadt a Windrush-botrányt említette, arra utalt, hogy a második világháború utáni években London bátorította a bevándorlást a Nemzetközösség tagállamaiból, mert az újjáépítéshez az országnak szüksége volt a munkáskezekre. Ekkor tömegesen érkeztek bevándorlók a karibi térségből, s mivel az első csoportjuk 1948-ban az Empire Windrush tengerjáró hajóval jött, ők és társaik lettek a Windrush-generáció tagjai.

AFP

Az akkor érvényes, s csak 1973-ban megváltoztatott szabályok értelmében a Nemzetközösség polgárai szabadon költözhettek Nagy-Britanniába, ám mostanra megváltozott a helyzet: csak azok legális brit alattvalók, akik ezt érvényes dokumentumokkal tudják bizonyítani. A Windrush-generáció tagjainak többsége azonban nem rendelkezik ilyen dokumentumokkal, így ők, s leszármazottjaik hivatalosan illegális bevándorlóknak számítanak.

A helyzet 2012 környékén – Theresa May jelenlegi miniszterelnök akkor belügyminiszter volt – durvult el, May közölte, hogy ellenséges környezetet akar teremteni valamennyi illegális bevándorló számára. Ennek következtében a Windrush-generáció tagjai tömegesen vesztették el állásukat, s voltak, akiket kiutasítottak Nagy-Britanniából. A londoni kormány most végül bocsánatot kért az érintettektől, s ígéretet tett az ügy rendezésre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!