Nőjogi aktivistákat tartóztattak le Szaúd-Arábiában

Leginkább csak autót akartak vezetni, ami hamarosan szabad lesz.

  • hvg.hu hvg.hu
Nőjogi aktivistákat tartóztattak le Szaúd-Arábiában

Hét, a nők jogaiért tevékenykedő személyt fogott le a szaúdi rendőrség, a vádak között az is szerepel, hogy "külföldiekkel kommunikáltak" - adta hírül a Reuters. Az intézkedés azért is meglepő, mert júniusban megvalósul az aktivisták legfőbb, mellesleg igen szerény követelése: immár nők is vezethetnek autót a királyságban.

A kormányhű média a letartóztatottak fotóit is közzétette, és árulóknak nevezte őket.

Szaúd-Arábia az egyik legelnyomóbb rezsim a nők számára: férfi családtagjaik engedélyére van szükségük például ahhoz, hoy külföldre utazzanak, útlevelet kapjanak vagy megházasodjanak. Az abszolút monarchiában persze nemcsak a nőket sújtja a represszió: tilos mindenféle tüntetés, a politikai döntéseket pedig a király és legszűkebb családi köre hozza meg.

A lefogottak között egyetemi professzorok is vannak.

Az intézkedés egyik lehetséges magyarázata az, hogy Muhammad bin Szalman koronaherceg reformerként kíván fellépni, ám ennek politikai nyereségét nem akarja megosztani a jogvédőkkel és ellenzékiekkel. Így tehát az a helyzet állt elő, hogy aki kétségbe vonja a herceg emberi jogi elkötelezettségét vagy reformterveit, azt bebörtönzik.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.