A hivatalos bejelentés szerint július 16-án, Helsinkiben tartják az amerikai és az orosz elnök első hivatalos csúcstalálkozóját, amelynek egyik fő kérdése az lehet, az Egyesült Államok elismeri-e végül jogszerűnek a Krím annektálását. Amikor Donald Trumpot hétvégén erről kérdezték, annyit válaszolt, hogy „majd meglátjuk”.
A Krímmel kapcsolatos kétértelmű nyilatkozat is mutatja, hogy az amerikai elnök most sem dolgozza ki előre tárgyalási stratégiáját, ahogy azt az észak-koreai diktátorral folytatott szingapúri tárgyalásai előtt is tette. A június 12-i csúcsot világszerte reménykedve várták, az ott aláírt másfél oldalas dokumentumban azonban szinte semmi konkrétum nem szerepelt. Trump ennek ellenére megígérte, hogy az Egyesült Államok véget vet a Dél-Koreával közös hadgyakorlatoknak. Kim Dzsong Unt pedig humoros és okos politikusnak nevezte.
A nyugatiak attól tartanak, hogy a Trump–Putyin-csúcson még siralmasabb eredmény születhet. Oroszország alaposan felkészül ugyanis az ilyen találkozókra, és félő, hogy néhány hangzatos bókért cserébe Trump komoly engedményeket tesz, például elfogadja a Krím erősen vitatható elcsatolását.
A csúcs még akkor is Putyinnak hozhat többet a konyhára, ha nem születik megállapodás: a találkozó mindenképpen azt jelzi ugyanis, hogy az Egyesült Államok szerint Oroszország megkerülhetetlen hatalmi tényező.
Részletek a HVG hetilap e heti számában.