szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Komoly hullámokat keltett az olasz tudósok között az, hogy a populista római kormány kezdeményezésére a felsőház egy évre felfüggesztette annak a törvénynek a hatályát, melynek értelmében csak azok a gyermekek járhatnak bölcsődébe és óvodába, akik megkapták a kötelező oltásoklat.

A törvény felfüggesztését már jóváhagyta a felsőház, az alsóházban még nem szavaztak a kérdésről.  A kormánypártok, a Liga és az Ötcsillagos mozgalom már jó ideje ellenzi a kötelező oltásokat, a populista politikusok szerint ugyanis ez a törtvény sok gyermeket kizár az óvodákból és az iskolákból, mert sok szülő nem engedi beadni az oltásokat.

Matteo Salvini belügyminiszter, a Liga vezetője már júniusban azt mondta, ellenzi a tíz kötelező oltást – köztük a kanyaró, a gyermekbénulás és a tetanusz elleni szérumok beadását – mert az általában haszontalan, néhány esetben pedig kimondottan veszélyes, ha nem éppen káros. „Megerősítem, számomra az a lényeg, hogy minden gyerek járjon iskolába, a legfontosabb az, hogy egyes gyerekeket ne rakják ki az osztályokból” – tette hozzá a CNN szerint.

A tudósok szerint a törvény felfüggesztése káros, a szabályozás hatására az olasz társdalom átoltottsága javult. „A törvény működött, s nem gyengíteni, hanem erősíteni kellene azt. A be nem oltott gyermekek most veszélyeztetni fogják azokat a társaikat, akik túl kicsik még az oltásokhoz, vagy olyan betegségekben szenvednek, ami miatt nem kaphatnak oltásokat” – mondta Roberto Burioni, a milánói San Raffaele egyetem mikrobiológia professzora.

Az olaszok körében azóta zuhan az oltások iránti bizalom, hogy 2012-ben egy Riminiben székelő bíróság kimondta, kapcsolat van az autizmus, és a különféle oltások között. Bár a bírósági döntést három évvel később érvénytelenítették, már nem lehetett megakadályozni az oltásellenes teóriák terjedését.
„Ami Olaszországban zajlik, az része a közvetítők – jelen esetben a tudósok és az orvosok – iránti bizalom globális szintű csökkenésének. Az internet hatására az embereknek olyan illúziója támad, hogy maguk is tudják értelmezni az adatokat, és ehhez nincs szükség tudományos képzettségre” – magyarázta az olaszországi helyzetet Andrea Grignolio, római orvostörténész.

A törvény felfüggesztése annak ellenére nyert támogatást a felsőházban, hogy az európai országok közül Románia után Olaszországban jelentették tavaly a legtöbb kanyarós megbetegedést. A kanyaró szövődményei miatt több gyermek vesztette életét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!