szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Június végén Párizs közelében akartak merényletet végrehajtani iráni ellenzékiek ellen. Párizs szerint a tervezett akció hátterében a teheráni titkosszolgálat áll.

Az iráni titkosszolgálati minisztérium volt a megrendelője annak a meghiúsított merényletnek, amelyet iráni ellenzékiek ellen akartak június 30-án végrehajtani a Párizshoz közeli Villepinte településen – közölték kedden francia diplomáciai források. A bejelentés előtt Párizs hat hónapra zárolta a tárca, valamint két iráni állampolgár, köztük egy Németországban nyáron letartóztatott diplomata franciaországi vagyonát.Irán azonnal tagadta a vádakat, egyben azt hangoztatták: elítélik a diplomat letartóztatását, és azonnali szabadon engedését követelik.

Június végén egy harmincas éveik végén járó, iráni származású belga házaspárt azzal gyanúsítottak meg Belgiumban, hogy autóba rejtett pokolgéppel terveztek lecsapni a teheráni rendszer legfőbb külső ellenzékének számító Népi Mudzsahedek elnevezésű ellenzéki csoport tagjaira Franciaországban. A pár autójában mintegy fél kiló TATP (triaceton-triperoxid) robbanóanyagot és egy gyújtószerkezetet is találtak. A biztonsági körökben a "Sátán anyjaként" is nevezett TATP alapvető háztartási anyagokból előállítható, ezt használták a 2016-os brüsszeli támadások során is. 

A házaspár tagjait terrorista gyilkosság kísérlete, terrortámadás előkészítése miatt előzetes letartóztatásba helyezték. Egy feltételezett bűntársukat Franciaországban, egy Bécsben állomásozó iráni diplomatát pedig Németországban tartóztattak le az üggyel kapcsolatosan. Utóbbit, Asszadolláh Asszadit azzal gyanúsították meg a német hatóságok, hogy ő volt a felbujtó: júniusban Luxemburgban találkozott a belgiumi párral, és ő adta át nekik a pokolgépet. A német rendőrség európai elfogatóparancs alapján vette őrizetbe a diplomatát, és azzal vádolja, hogy külföldi ügynök, aki összeesküvést szőtt gyilkosságra. 

Asszadolláh Asszadi a dokumentumai szerint 2014 óta Irán bécsi nagykövetségén teljesített külszolgálatot, ám a német vádhatóság szerint nem diplomata, hanem a teheráni hírszerzési és biztonsági minisztériumnak dolgozik, melynek feladatai közé tartozik a bel- és külföldi ellenzéki mozgalmak megfigyelése, és az is, hogy fellépjen ellenük. A Franciaországban kedden zárolt vagyonok egyike Asszadolláh Asszadié, őt a francia hatóságok is külföldi ügynökként azonosították, a másik pedig Szaid Hasemi Moghadamé, az iráni titkosszolgálati tárca helyettes vezetőjévé. 

Franciaország tájékoztatta Iránt a vizsgálat eredményéről, de "nem kapott semmilyen kielégítő vagy hihető választ" Teherántól. Párizs szerint az iráni titkosszolgálatok folyamatosan célpontnak tekintik a rezsim külföldön tartózkodó ellenzékét, 2015 óta négy tagját meg is öltek. 

A Népi Mudzsahedek június 30-i franciaországi összejövetelén mintegy 25 ezren vettek részt, köztük Donald Trump amerikai elnök két bizalmasa, egyikük Rudy Giuliani volt New York-i polgármester. Az 1965-ben alapított csoportot 1981-ben betiltották Iránban. 

A párizsi diplomácia leszögezte: Franciaország "a politikai kapcsolattartás semmilyen formáját" nem tartja fenn a szervezettel, amely "nem jelent politikai alternatívát Iránban". A teheráni vezetés ugyanakkor azzal vádolja Franciaországot, hogy befogadta és működni engedi ezt a marxista ihletésű, magát muzulmán demokratának és szekularizáltnak mondó szervezetet, amely szemben áll az iráni rezsimmel.

A francia hatóságok kedden átfogó offenzívát indítottak iráni és síita érdekeltségek ellen az országban, amelyek közül többről azt gyanítják, hogy a nyári meghiúsított merényletterv mögött állnak. A házkutatások fő célpontja az Irán-barát Centre Zahra France nevű iszlám egyesület volt az észak-franciaországi Grande-Synthe településen. A szervezet székhelyén, illetve annak vezetőinek lakásán előállítottak 11 embert, akik közül hármat őrizetbe vettek, és fegyvereket is lefoglaltak. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!