szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Theresa May brit miniszterelnök a kabinet ötórás, soron kívüli ülése után azt mondta: az egyezség nemzeti érdek, amely biztosítja, hogy megvalósuljon, amiről a 2016-os népszavazáson döntöttek. Az Európai Unió elégedetten nyugtázta a londoni kormánydöntést, ám a brit lapok szerint a May-kabinet rendkívül megosztott, miniszteri lemondások jöhetnek, és a megállapodás parlamenti elfogadását sem lehet borítékolni.

A brit kormány jóváhagyta a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás-tervezetet - közölte szerda este, a kabinet ötórás soron kívüli ülése után Theresa May brit miniszterelnök. A kormányfő azt mondta, a megállapodás nemzeti érdek, amely biztosítja a népszavazás ígéretét - írja a BBC.

Ez egy olyan döntés, amelyet alaposan megvizsgáltunk. Két lehetőségünk volt: vagy megalapozzuk hazánk jövőjét, vagy elbukjuk a népszavazás ígéretét

- fogalmazott May, hozzátéve, hogy már a következő napokban véglegesíthetik a megállapodást. A miniszterelnök hangsúlyozta: ez legjobb megállapodás-tervezet, amelyet a Brexit-tárgyalásokon az Európai Unióval el lehetett érni. May szerint a döntést jóváhagyta ugyan a kabinet, de nyitva hagyták a lemondás lehetőségét azok előtt a politikusok előtt, akik nem értenek egyet.

A hírre több politikus is a Twitteren reagált. A Brexit-párti Nigel Farage, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) egykori vezetője azt írta: minden Brexit-párti politikusnak le kellene mondania, mivel szerinte az elfogadott megállapodás a világtörténelem egyik legrosszabb egyezménye.

Stephen Crabb, a konzervatív párt korábbi munkaügyi minisztere viszont azt írta: a Brexit hosszú és nem túl szép folyamat, ahol szinte lehetetlen tökéletes megállapodást kötni, mivel mindkét félnek nehéz döntéseket kell meghoznia.

Guy Verhofstadt, az európai liberálisok frakcióvezetője szerint a megállapodás lehetővé teszi a Brexitet, miközben megmarad a kapcsolat Nagy-Britannia és az Európai Unió között, és az állampolgárok jogai sem sérülnek.

Nicola Sturgeon skót miniszterelnök szerint Skócia rosszul jár a döntéssel, Írország viszont közölte, elfogadja az egyezséget.

Michel Barnier uniós Brexit-ügyi főtárgyaló közben Brüsszelben bejelentette: elegendő előrelépés történt egy rendkívüli novemberi csúcstalálkozó összehívásához azáltal, hogy sikerült "technikai szinten" elfogadni egy megállapodás-tervezetet. Barnier mindkét félnek megköszönte a kemény munkát, a megállapodásról pedig azt mondta, az egy nagyon részletes és specifikus dokumentum, amely az állampolgárok jogait nem korlátozza, ezért mindenki úgy élheti az életét, ahogyan eddig is. A dokumentum 2020-ig átmeneti időszakot rendel el, ez alatt az idő alatt Barnier szerint mindenki fel tud készülni a kilépésre.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke szintén a Twitteren jelentette be, hogy levelet küldött Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének, és javasolta, hogy novemberi hívja össze a rendkívüli EU-csúcsot, amelyen a tagállamok jóváhagyhatják a megállapodást.

A brit sajtóban megjelent hírek szerint a brit kormány nagyon megosztott volt a megállapodással kapcsolatban, így nem zárják ki egyes miniszterek lemondását. A megállapodást már nyilvánosságra is hozták, az 585 oldalas dokumentum ezen a linken érhető el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!