szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az illetékes osztrák bíróság arra kötelezte az államot, hogy több mint egy millió euróval fizessen többet a Hitler-szülőház tulajdonosának. A döntés az után született, hogy a kormány – amely gyakorlatilag kisajátította az épületet – aránytalanul keveset fizetett a tulajdonosnak.

A Braunau am Inn városában lévő épületért a kisajátító osztrák állam 310 ezer eurót adott a tulajdonosnak, Gerlinede Pommernek, ám az eladó ragaszkodott, hogy megkapja az általa követelt másfél millió eurót.

A Hitler-ház eredeti tulajdonosan a Pommer család volt, ám az épületet 1938-ban megvásárolta Hitler egyik embere, Martin Borman. Az épület állami védelem alá került, s a Pommer család a második világháború után visszakapta a házat.

Gerlinde Pommer 1977-ben örökölte meg a házat, s bár az osztrák állam – amely meg akarta akadályozni, hogy valamilyen Hitler-szentély jöjjön létre – több alkalommal is meg akarta venni az épületet, ám az örökös hajthatatlan maradt. A náci diktátor szülőházában hosszú ideig egy mozgássérülteket segítő szervezet működött, ám amikor a tulajdonos nem volt hajlandó renoválni az épületet a brélő felmondta a szerződést.

Hitler hívei éveken át zarándokoltak Braunau am Innben, s lefényképeztették magukat a ház előtt. 2016-ban az akkori belügyminiszter azt javasolta, hogy bontsák le az épületet, ám a bírálók azzal érveltek, a bontás úgy tűnhet, mintha Ausztria meg akarna szabadulni a számára kellemetlen emléktől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!