szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem tűnik simának Mike Pompeo amerikai külügyminiszter közép-európai körútja. Az amerikai politikus szándéka ugyanis az volt, hogy éket verjen Budapest, valamint Moszkva és Peking köze, de Szijjártó Péter magyar külügyminiszter közölte vele, nem fogadja el a Magyarország szövetségeit érő bírálatot – véli Liu Ming-li a kínai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének európai tanulmányokkal foglalkozó osztályának igazgató-helyettese. Szerinte magyar nemzeti érdek, hogy a Huawei fejlessze a magyarországi 5G-s hálózatot.

A CGTN kínai televíziónak nyilatkozó elemző szerint „répa és bot” (ismertebb nevén "korbács és kenyér") amerikai politikája Magyarországon kudarcot vallott: Budapest az amerikai szándékok ellenére is szélesíteni fogja Kínával és Oroszországgal folytatott energetikai és technológiai együttműködését.

Liu szerint Pompeo sikertelen útja változást jelez: Barack Obama elnöksége idején az USA annak ellenére nem fordított különösebb figyelmet a térségre, hogy Közép-Európa gyorsan fejlődött. „Közép-Európa a világ legnagyobb energia-exportőreinek csataterévé változott, és az USA azt reméli, hogy Budapest az orosz import rovására növelni fogja az amerikai gáz vásárlásának a mértékét” – mondta a szakértő, s emlékeztetett arra, hogy Oroszországból érkezik a Magyarországon felhasznált olaj és gáz 75, illetve hatvan százaléka.  

Változás azonban nem várható az elemző szerint: „Sokkal olcsóbb az orosz gáz, mint az amerikai, s Magyarország a nemzeti érdekei szerinti megfelelő döntést fogja meghozni”.

Liu szerint Pompeo azt is el akarta érni Magyarországon, hogy Budapest is csatlakozzon azokhoz a nyugati államokhoz, amelyek nem engedik, hogy a kémkedéssel vádolt kínai óriás, a Huawei fejlessze az országban az 5G-s hálózatot. „Washington nyomást gyakorol Magyarországra, hogy az mellőzze a Huaweit.” Az USA attól tart, ha a NATO-tagállam Magyarország beengedi a Huaweit a távközlési hálózatába, akkor amerikai titkok is kiszivároghatnak Kínába” – vélekedett Liu. Szerinte az USA csak azért indított kereskedelmi háborút Kína ellen, mert aggasztja az ázsiai ország gyors technológiai fejlődése.  

Liu szerint az is Magyarország nemzeti érdeke, hogy a Huawei fejlessze az 5G-s hálózatot. „Ez ugyanis nem csak az internet minőségét fogja javítani, hanem lehetővé teszi az ország infrastruktúrájának a fejlesztését, és az életszínvonal emelését is” – magyarázta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!