szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Moszkvában, az orosz rohamrendőrség egyik parancsnokaként tűnt fel az az ukrán tiszt, aki 2013 végén felesleges erőszakkal verte szét a kijevi diáktüntetőket, s ezzel – akaratán kívül – jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a tüntetéshullám új lendületet kapjon, s végül 2014 elején elsöpörje a Moszkva-párti ukrán elnököt, Viktor Janukovicsot.

2019. november 29-én, Szergej Kuszjuk volt az ukrán rohamrendőrség, a Berkut helyettes parancsnoka, s ő kapta meg azt a feladatot Viktor Janukovics ukrán államfőtől, hogy oszlassa fel a Kijev belvárosában, a Majdanon tüntető egyetemistáka, akik a miatt tiltakoztak, hogy Janukovics lemondta az EU-val tervezett társulási egyezmény aláírását, s inkább Moszkva felé terelte volna a volt szovjet tagállamot. A nap folyamán ugyan sokan voltak a téren, ám az éjszakai órákban már csak pár százan lézengtek a Majdanon, s valószínűleg ők is hazafelé készülődtek. Ám ekkor Kuszjuk és alárendeltjei teljesen felesleges brutalitással estek neki a mintegy 300 tüntetőnek: fejek törtek be, csontok repedtek, s vér borította a teret. Janukovics állítólag azért akarta megtisztíttatni a teret, hogy elhelyezhessék a hagyományos óriási karácsonyfát.   

A kijevieket annyira felháborította az indokolatlan erőszak, hogy a hetek óta tartó, egyre kisebb tömeget vonzó tüntetéshullám új lendületet kapott, s néhány nap múlva tíz és százezrek gyűltek össze a belvárosban, s már nem csak az EU-hoz való közeledést követelték, hanem Janukovics lemondását is. Februárban már lőfegyverrel vonultak ki a Berkutosok, s az összecsapásokban több mint százan haltak meg.

Kuszjuk – több társával – Janukoviccsal együtt Oroszországba szökött, s most a jól kipróbált káderek az orosz rohamrendőrségben, az Omonban szolgálnak. Kuszjuk visszakapta régi rangját, megszerezte az orosz állampolgárságot, s már 2017-ben ott volt a moszkvai utcákon, hogy ezúttal már az orosz tüntetőket veresse. Múlt szombaton is ő volt az egyik Omon-egység parancsnoka, s a rohamrendőrök brutalitását Brüsszel is fölöslegesnek nevezte és elítélte. A rendőrség több mint ezer embert vett őrizetbe, köztük 81 kiskorút. A moszkvaiak azért tiltakoztak, mert a hatóságok – arra hivatkozva, hogy sok a hamis aláírás – nem engedik indulni a szeptember 8-ai városi választáson az ellenzék ismert vezetőit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!