szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A terroristavezér kiiktatása nem jelenti az Iszlám Állam végét.

Abu Bakr al-Bagdadi halála nem katasztrofális csapás az Iszlám állam számára. Így értékeli a helyzetet Michael Nagata altábornagy, az USA terrorelhárításának feje. Trump óriási sikernek nevezte a terroristavezér meggyilkolását, de a szakértők sokkal óvatosabbak: az Iszlám Állam szervezete megmaradt. és harcokban edzett parancsnokai újabb terrorakciókat indíthatnak a Közel-Keleten éppúgy, mint az Egyesült Államokban vagy Európában.

Az Iszlám Állam nemcsak terrorszervezet, de ideológia is

"Mindnyájan rabszolgák vagyunk: mi muzulmánok Allahnak vetjük alá magunkat. Mi pedig a hitetleneket tekintjük rabszolgáknak. Az életről és a halálról Allah dönt. Ha megölsz egy hitetlent, akkor Allah akaratát követed" - idézi föl a Time magazin Abu Bakr al-Bagdadi tanítását, amellyel vezérré vált a sok egymással is marakodó fegyveres milícia között. Az amerikaiak sokáig nem vették észre, hogy milyen fontos: al-Bagdadi a próféta leszármazottja, aki vallási vezetőként kalifa lett.

"Halála nagy eredmény a terrorizmus elleni háborúban, de távolról sem jelenti az ISIS végét!" - ezt hangsúlyozta Nicholas Rasmussen, aki az USA terrorelhárítást vezette 2011-ben, amikor egy SEAL kommandó végzett Oszama bin Ladennel Pakisztánban. "Bin Laden halála sem jelentette az Al-Kaida végét" - mondta Rasmussen az amerikai közszolgálati rádióban, ahol természetesen azt is megkérdezték tőle: nem volt-e súlyos hiba magukra hagyni a kurdokat, akik a harctéren legyőzték az Iszlám államot?

Fél évvel ezelőtt nem tudtuk volna megölni Abu Bakr al-Bagdadit - nyilatkozta Rasmussen arra célozva, hogy akkor még sokkal jobban állt az Iszlám Állam Szíriában. A kurdok nélkül nem alakult volna ki ilyen előnyös helyzet. Most fennáll a veszélye annak, hogy az ISIS új vezért választ, és ő vissza akar vágni. Milyen erőkre számíthat?

120 országból 43 ezer embert toborzott az Iszlám állam, amíg hatalmon volt Szíria és Irak egy részén. Sokan közülük elestek, de a többség él, és folytatni akarja a harcot. A washingtoni hadügyminisztérium szerint az Iszlám állam jelenleg 14-18 ezer fegyveressel számolhat Szíriában és Irakban. És ez csak a közel-keleti szám, de a terrorszervezet minden földrészen megtalálható. Líbiában és Pakisztánban kiképzőtáborai is vannak.

Annak ellenére, hogy az Iszlám Állam nem gyakorol ellenőrzést terület felett, a kalifátus elbukott, de sikerült külföldön 14 iszlamista terrorszervezettel kapcsolatot kiépítenie. Ezeknek vezetői is letették a hűségesküt Abu Bakr al-Bagdadinak. Ezért a terrorelhárítás szakértői nem tartják kizártnak, hogy az Iszlám Állam ismét terrorakciókra készül az USA-ban és Európában. Castaner francia belügyminiszter ugyanerre hívta fel a figyelmet: Abubakr al Bagdadi megölésével nem múlt el az iszlamista terrorakciók veszélye Európában sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András Világ

Így halt meg az Iszlám Állam véreskezű vezetője

A szíriai-török határ közelében lévő Idlib tartományban halt meg Abu Bakra al-Bagdadi, az Iszlám Állam (IS) alapítója és elsőszámú vezetője. Az első jelentések szerint az amerikai és kurd erők rajtaütöttek a Barisa nevű településen bujkáló terroristavezéren, s a mikor al-Bagdadi látta, hogy nincs esélye a menekvésre, felrobbantotta a testén lévő robbanómellényt. Állítólag felesége és több gyermeke is életét vesztette. Trump szerint gyáván halt meg.