szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az írásbeli pótkérdésekben kivétel nélkül elkötelezettségéről és függetlenségéről faggatják a magyar jelöltet az Európai Parlament képviselői.

Nem ment át elsőre meghallgatásán az Európai Parlament külügyi bizottságában Várhelyi Olivér, ehelyett hétfőig kapott haladékot, hogy válaszoljon a képviselők pótkérdéseire. A Politico megszerezte az írásbeli kérdések listáját, ez alapján pedig úgy tűnik, a diplomata sablonválaszok helyett kénytelen lesz jobban elhatárolódni Orbán Viktortól, mint ahogy eddig tette.

Várhelyi Olivér meghallgatását csütörtökön tartották az EP külügyi szakbizottságában, ahol a három óra alatt rengetegszer elhangzott a kérdés: hogyan garantálja majd a függetlenséget az Európai Bizottságban, ha Magyarország állandó képviselőjeként eddig a magyar kormány álláspontját kellett védenie olyan ügyekben, melyek miatt rengeteg kritika érte hazánkat Brüsszelben (ilyen például a jogállamiság kérdése).

A magyar jelölt, akinek Ursula von der Leyen a bővítési és szomszédságpolitikai tárcát szánja, minden alkalommal ugyanazt ismételte:

biztosként az lesz a feladata, hogy az Európai Uniót képviseljem, és ezt is fogja tenni.

Amikor korábban az Európai Bizottságnál dolgozott, "nem fogadott el utasítást semmilyen kormánytól", és ez így lesz most is – tette hozzá.

A jelek szerint a sablonválasz nem volt elég a képviselőknek, az öt pótkérdés mindegyikében megjelennek az emberi jogok, sőt az egyikben maga Orbán Viktor is. Várhelyit arról faggatják, mit írna az ajánlásában, ha valamelyik csatlakozásra váró ország korlátozza az ellenzéki pártokat, a sajtót, a bírói függetlenséget és az akadémiai szabadságot – ezzel nyilvánvalóan a magyarországi helyzetre utaltak.

Egy másik kérdésben még konkrétabban előkerül Orbán Viktor bakui beszéde, melyben vállalásokat tett a Türk Tanács tagállamainak, és Nikola Gruevszki ügyére azt is megkérdezték tőle, mit tenne, ha valamelyik uniós tagállam menedékjogot adna az egyik csatlakozásra váró ország elítélt volt miniszterelnökének.

Várhelyinek arra is választ kell adnia, hogyan támogatná a civil szervezeteket a déli partnerség országaiban.

A magyar jelöltnek nincs sok ideje gondolkozni, a határidő hétfőn jár le, a külügyi szakbizottság utána dönti el, hogy elfogadja-e a válaszait, vagy pótmeghallgatásra küldje.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!