Özil, aki maga is muszlim, egy közösségi oldalon írt kommentben az üldözésnek ellenálló harcosoknak nevezte az ujgurokat, s egyben bírálta a muszlim vallású kínai kisebbség elleni kínai akciókat, s elmarasztalta azokat a muszlimkat, akik nem teszik szóvá az ujgurok szenvedéseit.
A CCTV-t az sem hatotta meg, hogy az Arsenal elhatárolta magát a már Németországban született Mesut Özil kijelentésétől, és azt hangsúlyozta, hogy a klub mindig is politikamentes szervezet volt. A BBC szerint a CCTV az Arsenal-Manchester City meccse helyett a Tottenham-Wolves mérkőzést közvetíti.
Kínai mindig is tagadta, hogy átnevelő táborokba zárná az ujgurokat, s azt állítja a táborokban képzés folyik, s nem erőszakkal viszik oda az ujgurok százezreit. A kínaiak mindig is érzékenyen reagáltak a kínai belpolitikával kapcsolatos szimpátimegnyilvánulásokra: októberben az amerikai profi kosárlabdások szövetsége szenvedett súlyos anyagi veszteséget, miután a Houston Rockets vezetője, Daryl Morey kritizálta azt, ahogyan Peking bánik a hongkongi tüntetőkkel. A kínaiak ugyanis azonnal felfüggesztették a szponzori és közvetítési megállapodásokat.
Özilnek egyébként már hazájában is voltak gondjai: lemondott a válogatottságról, mert úgy érezte muszlimsága, és török származása miatt a szurkolók őt tették meg felelősnek a német 11 váratlanul rossz világbajnoki szereplése miatt. Közben Németországban nem vették jó néven, hogy a törökországi választások előtti kampányban Özil nyíltan kiállt az autoriter törk államfő, Tayyip Erdogan mellett.