szerző:
Vértessy Péter / Brüsszel
Tetszett a cikk?

Hollandiában fejleszthetik ki a koronavírus elleni vakcinát.

Az Egyesült Államok egészségügyi minisztériuma 1 milliárd dollárral támogatja a Johnson&Johnson amerikai gyógyszercég koronavírus-oltóanyag kutatását – jelentették be kedden.

A pénzt az amerikai óriáscégnek a hollandiai Leidenben működő oltóanyag-kutató és -termelő leányvállalata, a Janssen Vaccines&Prevention kapja, hogy folytathassa az eddig ígéretesnek bizonyult koronavírus-oltóanyag utáni kutatásait.

A Janssen már januárban, a COVID-19 válság kezdeti szakaszában, közvetlenül a vírus genetikai kódjának megismerése után kezdte el a munkát egy lehetséges oltóanyag kifejlesztésére.

Most Alex Gorky, a Johnson&Johnson vezérigazgatója egy barcelonai, a járvány miatt internetes formában megrendezett nagy gyógyszeripari konferenciára időzített közleményében jelentette be, hogy hollandiai leányvállalatuk, a Jansen az 1 milliárd dolláros befektetést a legreménytelibb oltóanyag – illetve két másik, ugyancsak kecsegtető szer – kifejlesztésére és a gyártókapacitás bővítésére fogja fordítani.

A hollandiai Jansen, amely már komoly tapasztalatokkal rendelkezik a zikavírus, a HIV- és az ebolavírus elleni oltóanyagok terén, szeptemberben tervezi megkezdeni az új szer klinikai tesztelését. Ezt az embereken folytatott kísérletekre vonatkozó, hatályos holland törvények szerint azonban Hollandiában nem végezheti el, ezért a tesztelésre valószínűleg az Egyesült Államokban, illetve Nagy-Britanniában kerülhet sor, nyilatkozta a Janssen képviselője a Het Financieele Dagblad című holland gazdasági napilapnak.

Amennyiben a tesztek sikerrel zárulnak és minden engedélyt megkapnak, akkor a Johnson&Johnson a tervek szerint már 2021 elején elkezdhetné az oltóanyag gyártását, amelyből – ahogy mondják – évente akár 1 milliárd adagot is elő tudnának állítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!