szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Balkán szomszédok kerültek feketelistára Szlovéniában, mert az onnan érkezők ismét bevitték a koronavírust az országba.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Szlovénia péntektől szigorít beutazási szabályain az új koronavírussal fertőzöttek számának növekedése miatt - jelentette be Jelko Kacin kormányszóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján.

"Feketelistára" kerül Szerbia, Bosznia-Hercegovina és Koszovó, vagyis ezen országok állampolgárai számára ismét kötelezővé teszik a kéthetes karantént, függetlenül attól, milyen jogcímen tartózkodnak az országban.

A döntést azt követően hozta meg a kormány, hogy

az elmúlt két hétben 26, Szerbiából és Boszniából érkezett fertőzöttet diagnosztizáltak Szlovéniában, a többi új fertőzött pedig összefüggésbe hozható a behurcolt esetekkel.

A kabinet csütörtöki jelentése szerint az elmúlt 24 órában nyolccal, 1511-re nőtt az új koronavírussal diagnosztizált fertőzöttek száma. Új halálesetet nem regisztráltak, a járvány halálos áldozatainak száma 109 maradt. A diagnosztizált betegek közül mindössze hatan vannak kórházban, közülük egyet ápolnak intenzív osztályon.

A szomszédos Horvátországban a legfrissebb adatok szerint az elmúlt egy napban tizeneggyel, 2269-re nőtt a fertőzöttek száma, és nem regisztráltak új halálesetet, így a járvány halálos áldozatainak száma 107 maradt. Az első fertőzés több mint három hónappal ezelőtti megjelenése óta 2142 beteget nyilvánítottak gyógyultnak. A diagnosztizált betegek közül kilencen vannak kórházban, közülük senki sincs lélegeztetőgépen.

Andrej Plenkovic ügyvezető kormányfő a kabinet csütörtöki ülésén elmondta, a járványhelyzet a környező országokban is rosszabbodik, ezért az eddiginél sokkal körültekintőbbnek kell lenni. Hozzátette:

behurcolt esetekről van szó, a legtöbb új horvátországi fertőzött Boszniában és Szerbiában kapta el a vírust, és csak egyikük Szlovéniában.

A szlovén kormány egyébként még május közepén - elsőként az Európai Unióban - hivatalosan is kihirdette a járvány végét és hatályon kívül kerültek azok a rendelkezések, amelyeket a járvány megfékezésére hozott a kabinet.

Zágráb és Ljubljana - április végétől és május elejétől - szigorú óvintézkedések mellett - fokozatosan feloldotta a korlátozásokat, és újraindította a gazdaságot, valamint megnyitotta határait több uniós ország állampolgárai előtt. Szlovénia hétfőtől az Olaszországgal közös összes határátkelőhelyet is megnyitotta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Olaszország és Szlovénia megnyitotta az első közös határátkelőt

Hosszú sorok álltak az északkelet-olaszországi Friuli Venezia Giulia tartományból Szlovénia irányában a két ország közötti első határátkelő megnyitásán szombaton, miközben június 15-től az olaszok Franciaországba, Németországba, Görögországba, Svájcba és Ausztriába is szabadon utazhatnak.